Huawei Test Otomasyon Platformu TÜBİTAK tarafından onaylandı

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde görev alan Türk mühendisler, yazılım alanında farklı protokolleri destekleyen ve kullanıcılara uçtan uca fonksiyon ve iş yükü test yeteneği sağlayan Test Otomasyon Platformu’na (TAP) imza attı. Huawei, 1501 Destek Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından da onaylanan platform için, Test Otomasyon Platformu’nun daha ileriye taşınması amacıyla, yazılım geliştirici arayışını da sürdürüyor.

 

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, BT sektöründe farklı bir çözüm olan Test Otomasyon Platformu’nu (TAP) hayata geçirdi. TAP, büyük ölçekli yazılım sistemlerinin geçerliliğini doğrulayabilirken, sistemlerde yer alan bağımsız alt katmanların yarattığı dezavantajları ortadan kaldırarak çapraz etki alanı etkileşimi özelliği ile de öne çıkıyor.

Test Otomasyon Platformu ile
• Sürükle ve Bırak test senaryoları
• Test adımları için komut dosyası desteği
• Test durumunun takip ve çizelgelenmesi
• Birbirini takip eden ya da tekrar eden test adımlarını yaratma
• Zamanı bağlı test adımlarının koşturulması
• Toplu test yürütme desteği avantajları da sağlanıyor.

TAP’nin komut dosyası desteği (JavaScript) özelliği, test mühendislerinin karmaşık işletme senaryolarını kolay bir şekilde, ileriki uygulamalarda zaman kazandırabilecek otomatik test senaryolarına dönüştürmelerini de sağlıyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Hüseyin Hai yaptığı değerlendirmede; “Yazılımını verimli bir şekilde test etmesi gereken geliştirici şirketler, TAP platformundan faydalanabilecek. TAP, yalnızca işletme maliyetlerini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda en son test ve doğrulama teknolojilerine ulaşılmasını sağlayarak, bağımsız alt katmanların dezavantajlarını da ortadan kaldırıyor. Test Otomasyon Platformu, kullanıcıların birden fazla uygulamaya ayrı ayrı erişmelerini ve yatırım yapmalarını, katma değerli olmayan adımların ise devreden çıkarılmasını sağlıyor.

Test Otomasyon Platformu’na TÜBİTAK Desteği

Test Otomasyon Platformu, TÜBİTAK 1501 Destek Programı’nın da önemli bir parçası haline geldi. TÜBİTAK hem bilgi birikimi hem de finansman açısından programı destekleyen kurumlar arasında yer alacak. Huawei bu süreçte TAP’ye, makine öğrenme yeteneği ekleyerek, platformun özelliklerini de geliştirmeyi hedefliyor. Huawei Türkiye bu amaçla Python programlama dili ile Makine Öğrenimi ve Büyük Veri gibi ileri teknolojiler alanında yetenekli mühendisleri de kadrosuna katmaya devam ediyor. İlgilenen adaylar, ilgili pozisyona aşağıdaki linkten başvuru yapabiliyor.

https://www.linkedin.com/jobs/view/1614835834/

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir