İnsanların yalnızca yüzde 80’i bu optik yanılsamayı algılıyor ve kimse bunun nedenini bilmiyor

Gözlerimizi ve beynimizi kandıracak kadar güçlü olan yeni bir optik illüzyon daha ortaya çıktı. Garip bir halde, insanların yalnızca yüzde 80’inin yanılsamayı tam olarak deneyimleyebildiği görülüyor ve araştırmacılar neden olduğundan tam olarak emin değiller.

Optik illüzyon beyaz bir art plandan, merkezinde puslu bir kara delik olan siyah noktalardan oluşuyor. Siyah lekeye bakarsanız, formun genişlediğini görebilirsiniz. Norveç’teki Oslo Üniversitesi’nden psikologlar, Frontiers in Human Neuroscience mecmuasında yaptıkları çalışmayı rapor ederken, “genişleyen delik” yanılsamasının beynimizi kandırmak konusunda çok düzgün olduğunu ve birçok insanın aslında olmayan bir genişlemesine görmesini sağladığını söylediler. Dahası, tıpkı hakikaten karanlık bir alana girerken olduğu üzere, göz bebeklerimiz de büyüyor. Buna karşılık, “delik” siyah yerine renkli olduğunda, göz bebeğimiz daha parlak ışığa ahenk sağlıyormuş üzere küçülüyor.

Oslo Üniversitesi Psikoloji Kısmı’nda profesör ve çalışmanın baş muharriri, Bruno Laeng, yaptığı açıklamada “Genişleyen delik son derece dinamik bir yanılsamadır: Merkezi kara deliğin dairesel leke yahut gölge gradyanı, güya gözlemci bir deliğe yahut tünele yanlışsız ilerliyormuş üzere bariz bir optik akış izlenimi uyandırır“diyor. Buna inanan beynimiz de, göz bebeklerimizin büyümesine yol açıyor.

10 şahıstan ikisi göremiyor

Grup, çalışmalarının bir kesimi olarak, olağan görüşe sahip 50 bireye “genişleyen delik” imajını gösterdi ve onlardan yanılsamayı ne kadar güçlü algıladıklarını derecelendirmelerini istedi. Bu ortada, araştırmacılar göz hareketlerini ve göz bebeklerinin daralmalarını ve genişlemelerini ölçtüler.

Araştırmacılar neden olduğundan emin değiller; fakat tüm iştirakçiler yanılsamayı algılayamadı. İştirakçilerin yaklaşık yüzde 14’ü, delik siyahken rastgele bir aldatıcı genişleme algılamadı. Yüzde 20’si ise, delik renkliyse algılamadı.

Ayrıyeten, bireyler illüzyonun yoğunluğunu ne kadar güçlü değerlendirirse, göz bebeği çapları o kadar fazla değişme eğilimindeydi. İllüzyonu algılamayanlar, rastgele bir değişiklik yaşamadılar.

Araştırmacılar, çalışmanın, beynin ve gözlerin görsel ihtara nasıl reaksiyon verdiğine ışık tuttuğunu söylüyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir