Instagram’a YouTube’da olan bir özellik geldi

YouTube ve Twitch’te alışık olduğumuz canlı yayın moderatörü özelliği Instagram uygulamasına geldi. Toplumsal medya şirketi, yeni özelliği “İçerik üreticilerin Instagram canlı yayınlarına bir mod atayabilecekleri ve onlara muhakkak yetkiler verebilecekleri Canlı Yayın Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” kelamlarıyla duyurdu.

Günümüzde canlı yayın yapmak için yalnızca bir toplumsal medya hesabına sahip olmak yetiyor. Lakin canlı yayınların bu kadar kolay yapılabilir olması, kontrol problemini da beraberinde getiriyor. Örneğin yayın yüzbinlerce şahısla dolduğunda tek bir kişinin tüm yorumları denetim etmesi imkansız. Bu noktada moderatörler devreye girecek.

Instagram canlı yayın moderatörleri ne işe yarıyor?

İçerik üreticiler, canlı yayın esnasında yorum kısmındaki menü aracılığıyla istedikleri kullanıcıyı moderatör olarak atayabilecekler. En fazla kaç mod belirlenebileceği merak edilirken, Instagram bu hususta bir açıklama yapmadı.

Bir canlı yayına moderatör olarak atanan bir kişi, sakıncalı olduğunu düşündüğü yorumları “Report” özelliğiyle bildirebilecek. Buna ek olarak istediği izleyiciyi canlı yayından çıkarabilecek ve yorum yapmasını engelleyebilecek. İlgili kişi, yorum yapmasına müsaade verilmediği surece canlı yayınlara rastgele bir bildiri yazamayacak.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, canlı yayın moderatörü özelliğiyle alakalı toplumsal medya hesabında açıklama yaptı. Mosseri, “Canlı yayın yapıyorsanız, yorumlarla uğraşmanın çok güç olduğunu biliyorsunuzdur. Yorumları sizin isminize yönetmesi için birini moderatör olarak atayabileceğiniz Canlı Yayın Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” dedi.

Adam Mosseri başka bir tweetinde ise Rusya’nın Instagram’a erişim engeli kararına reaksiyon gösterdi. Mosseri, “Pazartesi günü Instagram Rusya’da engellenecek. Bu karar, Rusya’da 80 milyonu birbirinden ve Rusya’daki insanların yaklaşık yüzde 80’i ülkelerinin dışında bir Instagram hesabını takip ettiğinden dünyanın geri kalanından kesecek. Bu yanlıştır.” dedi.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir