iPhone 14 böyle mi olacak?

Apple denildiğinde akla gelen birinci eserlerden biri iPhone telefonları. Kendi işletim sistemiyle kullanıcıya sunulan iPhone akıllı telefonların tüm dünyada yüz milyonlarca kullanıcısı ve hayranı bulunuyor.

Şirket Eylül ayında iPhone 13 ailesini tanıtmış olsa da bir sonraki model olan iPhone 14’e ait sızıntılar bir müddettir geliyor.

Yeni iPhone ailesinin de tıpkı son birkaç kuşaktır olduğu üzere iPhone 14 iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’ten oluşacağı iddia ediliyor. Yeni Apple son yıllarda kullandığı Küçük versiyonundan vazgeçecek.

Japonya basınında ortaya atılan bir teze nazaran aygıt şık bir dizayna, daha süratli A16 bionic çipe, gelişmiş kameralara sahip olacak. Bunlar iPhone 13’teki özelliklerin geliştirilmiş hali olarak görülebilir. Bir öteki sızıntı ise Touch ID’nin geri geleceği tarafında.

İPHONE 14 HAKKINDAKİ SON SIZINTILAR

Yeni iPhone 14 Pro serisi 8 GB’lik RAM’le gelebilir. Şu anki iPhone 13 ailesinin Pro versiyonunda 6 GB RAM bulunuyor.

Çentikle ilgili birinci söylenti telefon ekranının üst kısmına gömülü olacağı lakin direkt ekranın üst köşesiyle kontaklı olmayacağı tarafındaydı.

Mart başında Weibo’da dolaşan bir görsele nazaran Apple çentikten büsbütün kurtuluyor. 9to5Mac’in haberinde ise kelam konusu dizaynın iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için geçerli olacak.

Bir analistin argümanına nazaran ise yeni iPhone 14 ailesi yalnızca e-SIM seçeneğiyle gelecek. Apple bu hareketle ticari ve gezgin kullanımını artırmayı hedefliyor.

iPhone 14’ün standart serisinde 120Hz’lik ekran bulunmayacak. Bu da standart modelle Pro modeller ortasındaki farkın giderek artacağı manasına geliyor.

İPHONE 14 VARSAYIMI ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYATI

Apple’ın eylül ayında yeni iPhone’un lansmanını yapması artık kurala dönüşmüş durumda. Bu nedenle yeni iPhone 14 ailesinin de Eylül 2022’de tanıtılacağını söyleyebiliriz.

iPhone 14’te Küçük versiyonun olmayacağına yönelik tezler yük kazanıyor. Şirketin Küçük iPhone’ların satış performansından şad olmadığı bilinen bir gerçek. Apple yeniden de 13 ailesinde Küçük modeline yer vermişti.

Öbür eserlerde ise fiyatın iPhone 13 ailesiyle tıpkı olacağı varsayım ediliyor. Yani iPhone 13, 799 dolardan iPhone 13 Pro 999 dolardan ve iPhone 14 Pro Max ise 1099 dolardan başlayacak.

Standar iPhone’la Pro modeli ortasında bir noktada olması beklenen iPhone 14 Max’in ise 899 dolardan başlaması bekleniyor. Apple her modelde farklı depolama seçenekleri sunuyor bu nedenle fiyatlarda değişiklik olacaktır.

iPHONE 14’ÜN TAHMİN EDİLEN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

iPhone 13 ailesi Apple’ın A15 bionic çipleriyle gelmişti. Yeni iPhone 14’lerin ise gelişmiş versiyon olan A16 çipleriyle geleceği varsayım ediliyor. 4nm’lik bu çipler 5nm’lik A15’lerden daha tesirli ve küçük olacağı belirtiliyor.

Apple’ın iPhone 14 cep telefonlarında kendi üreteceği 5G modemler kullanabilir. Apple yakın tarihte Intel’in modem ünitesini satın almıştı.

Son sızıntılara nazaran Apple iPhone 14‘lerin Pro ve Pro Max versiyonlarında 8 GB’lik RAM kullanacak. Apple’ın rakibi Samsung Galaxy S22 Ultra’da 12 GB RAM tercih etmişti.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir