iPhone üretiminde yaşadığı meşakkatler nedeniyle “Çin’den kurtulma” planını devreye sokmak istiyor

Apple’ın Çin dışındaki üretimi artırmak istediği ve bu isteğinin bir nedeni olarak COVID karantinalarını gösterdiği bildiriliyor. The Wall Street Journal, anonim kaynaklardan alınan bilgilere dayanan bir haberinde, Hindistan ve Vietnam’ın potansiyel üretim artışları için listenin üst sıralarda yer aldığını söyleniyor.

Journal, Apple eserlerinin %90’ından fazlasının Çin’deki yükleniciler tarafından üretildiğini, fakat Çin’in komünist hükümeti ile ABD ortasındaki tansiyonların şirketin Çin’e bağımlılığını riskli hale getirdiğini ve Çin’deki COVID kapanmalarının tedarik zincirinde aksaklıklara yol açtığını belirtti. Reuters de, Nisan ayında yaptığı bir haberde Çin’in birtakım bölgelerindeki kapanmaların milyonlarca iPhone eksikliği manasına gelebileceğini bildirmişti.

2019 yılında da Journal, Apple’ın birtakım aygıtlarının üretiminin değerli bir kısmını Çin ve ABD ortasındaki ticari tansiyonlar nedeniyle öteki ülkelere taşımayı düşündüğünü söylüyordu.

Tekrar de Journal, ülkenin sağlam üretim ekosistemi, yetişmiş emekçileri ve düşük maliyetleri ve ayrıyeten aygıtlar için büyük lokal pazarı nedeniyle Çin’in üretim için cazip bir yer olmaya devam ettiğini vurguladı. Journal, Apple’ın global satışlarının yaklaşık beşte birinin ekseriyetle Çin’de yapıldığını söyledi.

Journal’ın bildirdiğine nazaran Apple, düşük maliyetleri ve büyük nüfusu nedeniyle Hindistan’ı bir sonraki en güzel ülke olarak görüyor. Hindistan’da Apple eserlerinin satışları süratle artarken, ülkenin iç pazarında satılan iPhone’lar aslında ülke içinde üretiliyor.

Lakin Journal’ın belirttiği üzere iki ülke hükümetleri ortasındaki gergin münasebetler nedeniyle bu uğraşta sorun yaşanabilir. Bu da Vietnam ve öbür Güneydoğu Asya ülkelerini daha alımlı yerler haline getiriyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir