Samsung, Exynos işlemcileriyle Qualcomm’un Snapdragon’u karşısında kan kaybediyor

Samsung, Exynos yonga setlerini hem premium akıllı telefonlarında, hem de uygun fiyatlı bütçe dostu Galaxy modellerinde kullanıyor. Ayrıyeten bu çipleri farklı teknoloji şirketleriyle de paylaşan Samsung, son periyotta ise tercihini farklı formda kullanmaya başlamıştı. Piyasaya çıkardığı akıllı telefonlarda yüklü olarak MediaTek ve Qualcomm yonga setlerini kullanmaya başlayan Koreli dev, hatta birtakım tablet modellerinde Unisoc işlemcilere de kaymış durumda.

Bu, Samsung’un artık Exynos işlemcilerini kullanmayacağına yönelik söylentilere sebep olurken, başka yandan işlemci pazarında yükünü kaybetmeye başlamasına da neden olmuş durumda.

Gelen son raporlara nazaran Samsung’un üst seviye telefonlarda Qualcomm’un amiral gemisi işlemcilerine yüklü olarak yer vermeye başlaması, Exynos’un pazar hissesini kaybetmesine sebep oldu.

Counterpoint Research’ten alınan en son bilgiler , Qualcomm Snapdragon 700 ve 800 serisi üst seviye yonga setleri 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 68’lik pazar hissesine ulaşmış durumda. Qualcomm’un son işlemcisi. Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti ise, Samsung Galaxy S22 modellerinin yüzde 75’inde kullanılması nedeniyle Qualcomm’u pazardaki yerini güçlendiriyor.

Halbuki Samsung, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisine karşılık olarak Exynos 2200’ü geliştirmiş ve bu modeli de Galaxy S22 serisinde kullanmıştı. Lakin Samsung’un yıllardır önüne gelen 2 işlemci ortasındaki randıman meseleleri, Güney Koreli şirketin tercihini bu kere yüklü olarak Qualcomm’dan yana kullanmaya zorlamış olabilir. Kaldı ki ülkemizde de bu yıl birinci sefer bir Galaxy S serisi modeli Exynos işlemci yerine Snapdragon işlemci ile satışa çıktı.

Rapor, Samsung Exynos yonga setlerinin kullanımının premium düzeyde yüzde 34’ten yüzde 23’e düştüğüne işaret ederken, bütçe dostu akıllı telefon segmentinde de durum pek farklı değil. Geçtiğimiz yıl yüzde 10 oranında kullanılan Exnyos işlemciler, bu yıl birebir segmengtte yüzde 7 oranında kullanılıyor.

Yeniden de Exynos için bir gelecek var. Samsung, Exynos işlemcilerine telefonlarında yer vermeye devam ediyor. Şirketin son olarak Galaxy A33 ve Galaxy A53 modellerinde yer verdiği Exynos 1280 işlemcisinden umudu yüksek.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir