Konya Kendi Kripto Parasını Basmak İstiyor Ama SSL’i Bile Yok

“Yerli üretim” bu kez bambaşka bir alanda karşımıza çıkıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi kendi kripto para basmak için araştırmalara başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye başkanlarıyla katıldığı bir toplantıda Konya’nın kenti kripto birimini oluşturmak üzerine çalıştıklarını söyledi.

Altay; “Belediye Başkanlarının en önemli görevi para bulmak. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kendi kripto paramızı basabilmek için araştırmalar yapıyoruz” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ndeki belediye başkanları oturumunda, altı büyükşehir belediye başkanı çalışmalarını, projelerini ve hedeflerini anlattı.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay burada yaptığı konuşmada sosyal yardımların yapılabileceği, belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirebilecekleri ve vergi tahsilatının yapılabileceği “şehir coin (kripto para)” uygulaması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Altay, şunları söyledi: “Block chain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba bir ‘şehir coin’ üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz diye çalışıyoruz. Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.”

Kripto Para güvenliksiz olmaz ama Belediyenin sitesinde bile SSL yok

Kripto para konusunun en vazgeçilmez unsurlarından biri hiç kuşkusuz güvenlik. Türkiye’de Büyükşehir Belediyeleri de başta olmak üzere birçok belediyenin resmi web sitelerinde SSL güvenliği yok.

Kripto para ile uğraşmak, bunun için araştırma yapmak çok önemli ve güzel gelişmeler. Ancak; işe temelinden başlansa, basit ama etkili güvenlik tedbirleri alınsa, hem itibara zarar gelmesi engellense hem de riskler minimize edilse daha iyi olmaz mı?

SSL Sertifikası olmayan belediyeler hangileri?

Aslında en üzücü kısmı da burası. Konya’nın dışında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin de SSL sertifikaları yok ve Google Chrome’da sayfalarını açtığınızda “Güvenli değil” ifadesini görüyorsunuz. İlgili kurumların yöneticileri bu durumun bir güvenlik zaafiyeti doğurmadığını, tedbirlerin alındığını söyleyebilirler ancak hiçbir şey olmasa bile en azından itibarlarına zararı olduğu düşünülüyor.

Gaziantep’te var İstanbul ve Ankara’da yok

Ancak; örneğin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Ankara ilçe belediyelerinden Keçiören, Mamak, Sincan ve Gölbaşı gibi bazı belediyelerinin sayfalarında SSL güvenliği sağlanmış durumda. Aşağıdaki fotoğraflardan bugün itibari ile alınmış ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir