NASA, Mars’ta vazife yapan özel keşif aracı InSight’ın fişini çekmeye hazırlanıyor

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta neler olup bittiğini öğrenmemizi sağladı, Mars sarsıntıları kaydetti ve kendisi için planlanan misyonların birçoklarını yerine getirip tamamladı. Berbat haberse, artık son günlerine yaklaşıyor olması.

InSight, güneş panelleri tozla kaplandığından ötürü yakında güç elde edemeyecek. Ve artık NASA, InSight’ın finali için beklenen vakit çizelgesini açıkladı.

InSight baş yöneticisi Bruce Banerdt bir telekonferans sırasında yüzey araştırma aracının çok yakında bilimsel hayatının sonuna geleceğini açıkladı. InSight bir müddettir güneş panelleri tozla kaplandığından ötürü son derece az güçle çalışmak zorunda kalıyordu.

Araç içindeki güç dağılımında sismometrelere öncelik veriliyor. InSight’ın sismometresi mayıs ayında 5 şiddetinde çok büyük bir Mars zelzelesi kaydetmişti. Sismometrenin 2022 baharının sonuna kadar çalışması bekleniyor. Şu anki sınırlamalar nedeniyle, büyük ihtimalle temmuz ayında kapatılacak. NASA InSight’ın tüm operasyonlarını 2022’nin sonunda durdurmayı planlıyor.

InSight’ın başarılı misyonu, bilim insanlarının gezegenin birinci kere haritalandırmasına yardımcı oldu. NASA Gezegen Bilimleri Kısmı Yöneticisi Lori Glaze ise, “Bize NASA Mars filomuzdaki diğer hiçbir uzay aracından alamadığımız kadar ayrıntılı bilgiler verdi” açıklamasını yaptı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir