Nike Adapt BB Akıllı Ayakkabı Tanıtıldı

Nike, sıkılık ayarının akıllı telefonlara indirilebilecek bir uygulama sayesinde yapılmasına imkan veren yeni basketbol ayakkabısı ‘Nike Adapt BB’i tanıttı.

Teknoloji hayatımızın her alanına giriyor ve hayatlarımıza yardım etmek bir yana neredeyse kontrol etmeye de başlıyor. “Giyilebilir teknoloji” ürünleri, gözlükler, bileklikler, saatler derken şimdi de ayakkabılarla pazara çıkıyor.

Nike, sporun türü, süresi ve -potaya yükselmek gibi- yapılan spesifik hareketlere bağlı olarak ayağın ihtiyaçları değiştiği basketbolda yeni ayakkabısıyla standartları değiştiriyor. Nike, kullanıcıların ayakkabılarını istedikleri sıkılığa ayarlayabilmesine ve telefonlarına indirecekleri bir uygulamayla uzaktan ayar yapılabilmelerine imkân veren yeni basketbol ayakkabısı “Nike Adapt BB”yi tanıttı.

Nike_Adapt_BB
Nike_Adapt_BB

Nike Adapt BB ile standartlar değişiyor

Gelişkin bir güç bağcığı sistemi, bir uygulama ve sürekli güncellenen şirkete has bir yazılımı birleştiren Nike Adapt platformu sayesinde, Nike Adapt BB basketbol ayakkabısı gerçekten kişiye özel sıklık ayarı sunuyor.

Kişiye özel bir dişli çark düzeneği, ayağın ihtiyaç duyduğu gerilim düzeyini tespit ediyor ve ayağı rahat ettirmek için gerekli ayarları yapıyor. Ayak altındaki şeritlerin gerilme gücü, yaklaşık 15 kilogramlık bir kuvveti çekmeye yetecek düzeyde. Bu da yaklaşık standart bir paraşüt ipiyle aynı kuvvete denk geliyor ve ayağı farklı hareketler esnasında korumaya alıyor. Tam bu noktada ayakkabının beyni, yani FitAdapt teknolojisi devreye giriyor. İster manuel, ister akıllı telefondaki Nike Adapt uygulamasını kullanarak oyuncular, maçın farklı anlarına göre farklı sıklık ayarı seçebiliyor. Örneğin, oyuncu mola sırasında ayakkabıyı gevşetip, ardından oyuna dönerken tekrar sıkılaştırabiliyor.

Ayakkabının dijital uygulaması ve isteğe bağlı yazılım güncellemeleri arasındaki neredeyse ilişki nedeniyle Nike Adapt BB, Nike’ın ilk sürekli güncellenen performans ürünü. FitAdapt sistemi basketbolda fit kalitesini artırmaya devam ederken, bir sonraki aşamada FitAdapt teknolojisini, her biri farklı ortamlarda farklı sıklık ayarları gerektiren diğer spor dallarına ve günlük ayakkabılara yaymak olacak.

Nike Adapt BB, 16 Şubat’tan itibaren nike.com üzerinden satışa çıkacak.

Sevgiliye alınacak bir teknolojik  “Sevgililer Günü Hediyesi” olabilirdi belki ama 2 gün gecikmeli satışa çıkıyor.

Nike_Adapt_BB_Numbers
Nike_Adapt_BB_Numbers
Paylaş

One thought on “Nike Adapt BB Akıllı Ayakkabı Tanıtıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.