Oyun devi Electronic Arts, kendisini satın alacak ya da birleşecek güçlü bir aday arıyor

Puck’ın savına nazaran Electronic Arts faal olarak (ve kararlı bir şekilde) bir alıcı yahut birleşmek isteyen diğer bir şirket arıyor. Görüntü oyun devinin Disney, Apple ve Amazon da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel alıcı yahut ortakla görüştüğü bildiriliyor. Bu şirketlerin hangilerinin EA’yı büsbütün satın almakla ilgilendiği yahut hangilerinin birleşmek istediği muhakkak değil, lakin Puck, birleşme durumunda EA’nın Andrew Wilson‘ın birleşik şirketin CEO’su olarak kalmasına müsaade verecek bir muahede istediğini söyledi.

Kaynağa nazaran EA, lisans mutabakatlarının ötesine geçecek “daha manalı bir ilişki” kurmak maksadıyla Mart ayında Disney’e yaklaştı. Lakin Disney, tahminen de şu anda akış hizmetine odaklandığı için ilerlememeye karar verdi. Yayın, Disney’in kısmen sahibi olduğu ESPN ve EA ortasında bir birleşme fikrinin söylentilerinin dolaştığını söyledi.

Tüm potansiyel ortaklar ortasında, bir muahedeye en yakın olan tahminen de Comcast oldu. Comcast CEO’su Brian Roberts‘ın, NBC Universal ile EA’yı birleştirme teklifiyle Wilson’a yaklaştığı bildiriliyor. Muahedeye nazaran, Roberts birleştirilmiş şirketin çoğunluk denetimini alacak, fakat Wilson CEO olarak kalacaktı. Fakat taraflar, satış fiyatı ve birleşik varlığın yapısı üzerinde muahedeye varamadı ve muahede görüşmeleri geçtiğimiz ay içinde sonlandırıldı.

EA şimdilik kendi başına bir şirket olmaya devam ediyor, lakin Puck, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara aldığını açıklamasından bu yana bir satış yahut birleşme arayışında daha kararlı hale geldiğini söylediğinden ötürü bu durum yakında değişebilir. Microsoft’un satın almayı açıklamasından kısa bir mühlet sonra Sony’nin de Destiny stüdyosu Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın aldığını açıkladığını unutmamakta yarar var.

EA sözcüsü John Reseburg, Puck’a şirketin “birleşme ve satın almalarla ilgili söylentiler ve spekülasyonlar hakkında” yorum yapmayacağını söyledi. Reseburg şunları ekledi: “İnanılmaz derecede yetenekli takımlar tarafından yapılan güçlü IP etrafında inşa edilmiş mükemmel oyunlardan oluşan bir portföy ve yarım milyardan fazla oyuncudan oluşan bir ağla, güç ve büyüme pozisyonunda faaliyet göstermekten gurur duyuyoruz. Önümüzde çok parlak bir gelecek görüyoruz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir