PC satışları düşse de üreticiler durumdan şad: Pekala fakat bu nasıl oluyor?

2022’nin birinci çeyreğinde ABD’de bilgisayar satışları düşmüş olsa da, üreticiler için durum büsbütün makûs değil. Canalys’in son datalarına nazaran 2022 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine nazaran %14 düşüşle 19,5 milyon masaüstü, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu ünitesi sevk edildi.

Ancak, bilhassa teknoloji eserlerini güncellemek isteyen ticari ve kurumsal müşterilerden gelen üst seviye aygıt talebi pazara giderek daha fazla hakim olduğundan, gelirler %40 arttı. Kullanıcılar, görüntü konferans ve tüm gün pil ömrü üzere üst seviye özellikler sunan aygıtlara yöneldikçe, Apple’ın M1 dayanaklı MacBook serisi üzere birinci sınıf aygıtların satışları hibrit çalışmaya yönelik artan geçişi karşılamaya çalıştı.

Canalys, Dell’in bir sefer daha en başarılı üretici olduğunu ve satışların bir evvelki yıla nazaran %7 artarak üst üste üçüncü çeyrekte en üst sırada yer aldığını söylüyor.

Şirket, çeyrek boyunca %26 pazar hissesi ile toplamda 5,14 milyon adet sevkiyat yaparken, ikinci sırada HP (%22 hisse ile 4,29 milyon adet) bulunuyor. Onu Lenovo (%17 hisse ile 3,26 milyon adet) ve Apple (%14 hisse ile 2.67 milyon adet) takip ediyor.

Hem HP hem de Lenovo, 2021’e kıyasla satışlarda kıymetli düşüşler gördü ve sırasıyla %40 ve %24’lük bir düşüş kaydetti. Lakin Apple, kullanıcılar M1 aygıtlarına akın ettikçe %18’lik bir büyüme gördü.

Chromebook satışlarındaki düşüş, genel düşüşün kıymetli bir parçasıydı ve öğrenciler salgının hafiflemesinin akabinde olağan bir okul programına geri döndüklerinde yeni aygıtlarda eğitim harcamalarının düşmesi ile dizüstü bilgisayar sevkiyatları %22 azaldı.

Canalys Araştırma Analisti Brian Lynch, husus hakkında “ABD bilgisayar sevkiyatları, son kullanıcı segmentlerinin izafî güçleri değiştikçe arka arda üçüncü çeyrek düşüş yaşadı. Tüketici ve eğitim segmentleri, piyasa doygunluğu ve Mart’ta %8,5 ile 1981’den bu yana en yüksek on iki aylık artış oranı olan enflasyonla ilgili artan telaşlar nedeniyle talep daha da yavaşladı. Çalışanlar üretkenlik için aygıtlarına her zamankinden daha fazla güvendiğinden, hibrit çalışmanın ticari gönderiler için kıymetli bir itici güç olduğu kanıtlandı. Hibrit çalışma stillerini destekleyen daha âlâ ses/video özellikleri ve daha uzun pil ömrü üzere özellikler giderek daha değerli hale geldi ve çalışanlara aygıt yükseltmelerini istemek için daha fazla neden verdi. Ticari talep, PC sanayisinin karşı karşıya olduğu makroekonomik baskıya karşın bu yıl güçlü kalmaya devam edecek ve beklenen genel sevkiyat düşüşlerini sınırlamaya yardımcı olacak” diyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir