Peru’da kendi cenazesinde “dirilen” bayanın sırrı: Bu gizemli olay nasıl olabildi?

Beş hafta evvel Peru’da müthiş bir trafik kazası geçiren bir bayanın, hastane yetkililerinin ömür belirtilerinin durduğunu doğrulamasının akabinde vefatı ilan edildi. Olayın buraya kadar olan kısmı kulağa garip gelmeyebilir, lakin lokal haber kaynaklarının söylediğine garip olaylar, cenaze merasiminden sonra gerçekleşti.

36 yaşındaki Rosa Isabel Céspedes Callaca’nın mevti birinci olarak 25 Nisan’da Peru’daki Lambayeque Bölge Hastanesi’nin ağır bakım ünitesinde ilan edilmişti. Bildirilene nazaran yüksek süratli bir çarpışmanın kendisini otomobilden baş üstü yere fırlatmasının akabinde önemli bir travmatik beyin hasarı geçirmişti.

Peru kanunlarına nazaran ölen kişi öldükten sonra üç gün içinde defnedilmesi gerektiği için ailesi çabucak 26 Nisan’daki cenaze merasimi için hazırlıklara başladı ve sonraki gün açık bir tabut içinde mezarlığa götürüldü.

Fakat bildirilene nazaran, ailesi o sırada bir şeylerin yanlış olduğunu fark etti. Arjantin’deki Los Andes gazetesinin söylediğine nazaran, Ferreñafe’deki El Carmen mezarlığının yöneticisi Juan Segundo Cajo, “Ölü sandığımız bayan gözlerini açtı ve terliyordu” dedi ve ekledi: “O anda ofisime geldim ve polisi aramaya başladım.

Hala tabutunda olan Callaca lokal hastaneye nakledildi. Hekimler, son derece düşük de olsa hayati belirtiler gösterdiğini doğruladı. İsmi açıklanmayan bir akraba, “Onu hastaneye götürdük ve nabzı beş olarak ölçüldü” dedi.

Şaşırtan olmayan bir halde, merhumun ailesi bunun nasıl olabileceğinin araştırılmasını talep etti. Ailenin genel olarak en mümkün gördüğü teori, Callaca’nın derin bir komada olduğu tarafında.

Sıhhat bölge müdürü Alipio Rivas Guevara Rivas GuevaraOlay soruşturma sürecinde. Hastane müdürü zati konuştu, bugün (28 Nisan) ortaya çıkan olaylarla ilgili bir rapor gönderiyor” açıklamasını yaptı.

Pekala lakin bu garip olay nasıl oldu?

Şaşırtan bir halde, bu olayın gerçekleşmesi için birkaç farklı sebep olabilir. Göz kapakları mevtten sonra açılmalarıyla bilinir. Ayrıyeten meyyit vücutlar, bilhassa travmatik ölümlerden sonra iddia ettiğinizden çok daha fazla hareket edebilir.

Ayrıyeten mevt sırasında kalplerin uzun mühletler boyunca atmasının durması ya da aslında birçok biyolojik sürecin devam etmesi o kadar da alışılmadık bir durum değil. Artık her zamankinden daha fazla öğrendiğimiz üzere, “ölü” muhakkak izafî bir tabirdir ve katiyen tam olarak anladığımız bir terim değildir.

Lakin Callaca’nın görünürdeki dirilişi için tahminen de en uygun açıklama “atan meyyit kalpleri” olarak isimlendirilen olay olabilir. Bu durum, beyin öldüğünde, lakin organlar çalışmaya devam ettiğinde gerçekleşebilir. 1998’de yapılan bir çalışma, beyin vefatından sonra bedenlerin bir haftadan fazla çalışmaya devam ettiği yaklaşık 175 hadise buldu.

Karışıklığın nedeni ne olursa olsun, öykü maalesef keyifli bir sonla bitmiyor. Haberlerde, Callaca’nın lokal hastanede bir teneffüs aygıtına bağlandığı ve kandaki oksijen düzeylerinin izlendiğini, fakat birkaç saat sonra “ikinci ve son kez” öldüğünün ilan edildiği bildiriliyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir