AMD, Global Problemlerin Tahliline Daha Fazla Katkı Sağlayacak

AMD, toplumun karşı karşıya olduğu en şiddetli sorunları çözmek hedefiyle çalışan ve global araştırmacılara yardım eden yüksek performanslı bilgi süreç fonu olarak tanımlanan AMD HPC Fund’ı 7 petaflop harika bilgisayar ekleyerek büyütüyor.

AMD HPC Fund, artık Xilinx Heterogenous Accelerated Compute Clusters (HAC) programına entegre edilecek. Bu sayede araştırmacılar, AMD EPYC™ işlemcilere, AMD Instinct™ hızlandırıcılarına, Xilinx Alveo™ hızlandırıcılarına ve Xilinx Versal™ ACAP’lere daha kolay erişebilecek. AMD, bu atakla iklim değişikliği, sıhhat hizmetleri, ulaşım, büyük bilgiler üzere alanlarda yapılan araştırmalara katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu yeni katkı, AMD tarafından bağışlanan toplam bilgi süreç kapasitesini Mayıs 2022 itibariyle piyasa kıymeti 31 milyon doları aşan 20 petaflop’un üzerine çıkarıyor.

Yeni katkı, AMD tarafından bağışlanan toplam bilgi süreç kapasitesini Mayıs 2022 itibariyle piyasa bedeli 31 milyon doları aşan 20 petaflop’un üzerine çıkarıyor. Ek bilgi süreç kaynakları, araştırma kurumlarına COVID-19 ve öteki hastalıklarla ilgili tıbbi araştırmaları hızlandırmak için bilgi süreç kaynakları sağlamak üzere 2020’de kurulan AMD COVID-19 HPC Fonu’nu temel alacak.

AMD Lider Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Lider Yardımcısı Mark Papermaster, “Yüksek performanslı bilgi süreç kaynaklarının içgörü ve keşif mühletini büyük ölçüde azalttığı bilimsel bir bilgi süreç ihtilaline şahit oluyoruz. AMD HPC Fonunu COVID-19’un ötesine genişleterek, öncü bilgi süreç gücünü en çok muhtaçlık duyanların, dünyanın en şiddetli sorunlarını çözen araştırmacılara emanet ediyoruz” dedi.

AMD 8 ülkede 28’den fazla kuruma dayanak veriyor

AMD bugüne kadar sekiz ülkede 28’den fazla kuruma bilgi süreç sistemleri yahut bulut tabanlı bilgi süreç kapasitesi bağışladı. Yaklaşık 6 bin araştırmacı projeleri için AMD teknolojilerinden faydalandı. Verilen bu takviye sonucunda, COVID-19 aşılama oranlarındaki ırk ve etnik kökene nazaran eşitsizlikler ve göğüs kanseri sınıflandırılmasındaki iyileştirmeler üzere kıymetli hususlar hakkında şimdiye kadar 55 makale yayınlandı.

AMD’nin Kurumsal Toplumsal Sorumluluk ve Milletlerarası Kamu İlişkileri’nden sorumlu Kurumsal Lider Yardımcısı ve AMD Vakfı Lideri Susan Moore ise, “Yüksek performanslı ve uyarlanabilir bilgi süreç alanında önder olan AMD, topluluklarımız ve gezegenimizin faydasına çığır açan araştırmalar yürüten kurumları desteklemek için eşsiz bir yeteneğe ve fırsata sahip. AMD HPC Fonu, 2025 yılına kadar STEM eğitimi, bilimsel araştırma ve geleceğin işgücü için AMD teknolojisinden ve hayırseverlik teşebbüslerinden 100 milyon insanın yararlanacağı dijital tesir amacımıza olan bağlılığımızın bir örneğidir” formunda konuştu.

AMD, önde gelen sistem ortakları Supermicro ve WEKA.io’nun dayanağıyla global üniversitelere ve araştırma kurumlarına bulut tabanlı erişim sağlayacak. Araştırma kurumları ve üniversiteler, yeni bilgi süreç gücü hibeleri için buradan başvurabilirler.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir