Redragon K582 Surara & Redragon M612 Predator İnceleme

Oyuncu aksesuarları ortasında güçlü seçenekler var lakin artık son dönemde büyük artış gösteren fiyatlarla birlikte açıkçası bu kategoride pek çok yapıta erişmek bir oldukça güç hale gelmeye başladı. Güç bela uygun bir oyun bilgisayarı topladınız diyelim; sıra bu oyun bilgisayarından, oyun arenasında hem keyif alabilmek hem de maharetlerinizi sergileyeceğiniz hoş bir klavye ve fare seti almaya geldiğinde kuşkusuz insan biraz fiyat/performans seçeneklerini yoklamıyor değil. Bugün yakından bakacağımız Redragon’un klavye ve fare seti de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Bu manzarada fiyat/performans noktasında elinizi rahatlatacağını düşündüğüm Redragon K582 Surara mekanik klavye ve Redragon M612 Predator RGB fareyi yakından tanıyacağız.

Redragon K582 Surara ve M612 Predator kısa bir mühlet önce elimiz ulaştı. Bir mühlet deneyimleme fırsatı bulduk, bu süreçte de pek çok oyunda denedik. Baştan hemencecik söyleyebiliriz ki, her 2 aygıt da bu fiyat kategorisinde oyuncular için uygun modeller olmuş. Orta segment eserler olduğunu da baştan belirtelim. Fiyatları ise klavye 792 TL, fare ise 399 TL biçiminde. Siz de şöyle bir göz atarsanız orta seviyede bu fiyatların ideal olduğunu göreceksiniz. Özellikle Redragon markasının olması beğenilen, zira bu markanın daha önce de farklı yapıtlarını inceleme bahtı bulmuştuk ki, aklımda en çok yer eden aygıtın da Redragon SIREN H301 kulaklığı olduğunu da söyleyelim.

Redragon K582 Surara Özellikleri

Redragon K582 Surara, dediğim üzere mekanik tam boyutlu bir klavye. Oyuncular için ekonomik bir seçim. Özelleştirilebilir RGB arka aydınlatmalara sahip bir model, tüm tuşlara makro programlama seçeneğiniz var. 104 Anti Ghosting tuş içeriyor ve 12 tane multimedya kısayol tuşu var. Bu tuşlar fonksiyon tuşlarına atanmış, FN tuş kombinasyonuyla çarçabuk erişebiliyorsunuz. RGB arka aydınlatma efektlerini de tekrar 1’den 8’a kadar olan tuşlara yine Fn tuşu ile basarak farklı oyun ve oyun tiplerine göre özelleştirmeniz mümkün. O kadar ki, mesela Fn + 1 tuşuna basarak klavye aydınlatmasını FPS oyun tipi için ayarlayabiliyorsunuz. Yine mesela LOL oyuncusuysanız, Fn + 5 tuşuna basarak bu oyunda en sık kullanılan tuşları ışıklandırabiliyorsunuz. Fn + 0 kombinasyonu ile de kendi ışıklandırma ayarını yapmanız mümkün.

Öte yandan klavyenin ışıklandırmalarını farklı efektlerde de ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için de Fn + Ins tuş kombinasyonunu kullanıyorsunuz. Böylece klavyedeki ışıklandırma seçeneğinizi istediğiniz üzere belirleyebilirsiniz.

Oyuncuların yine bir öteki kullanacakları kombinasyon ise Fn + Windows tuşu. Böylece Windows tuşunu kilitleyebiliyorsunuz. Biliyorsunuz bu tuşa, oyunda CTRL tuşu ile yan yana olmasından dolayı oyunlarda sık sık ezkaza basılıyor ve bu da oyundan düşmeye sebep oluyor. O manada bu kilidin olması da güzel.

Redragon K582 Surara Performansı Nasıl?

Redragon K582 Surara’nın bu versiyonunda Outemu Red switch’ler kullanılmış. Klavyenin farklı switch’lerin kullanıldığı versiyonları da var. Red Switch’ler özellikle hardcore FPS oyuncuları tarafından tercih edilen bir cins. Hızlı, hafif ve yumuşak bir hissiyatı var. Outemu Red switch, hafif bir lineer Cherry MX Red klonu. İkisi ortasındaki kuvvet eğrileri acilen çabucak tıpkı olurken, Outemu Red switch fiyat/performans noktasında bekleneni veriyor. Çalışma kuvveti 46g olan bu anahtarlar, 2.1 mm etkinleştirme noktası, 4 mm toplam hareket ortasına sahip. Bu tuşlar, özellikle arka geriye birden çok sefer basmanız gerektiğinde size olağanüstü avantaj sağlıyor. Tuşların kullanım ömrünün de 50 milyon olduğunu söyleyelim. Redragon bunu 50 milyona kadar test etmiş. Bu da sınıfı için çok dava bir kullanım ömrü.

Bu ortada klavyenin kutusundan yedek switch’lerin çıktığını da söyleyelim. Kutudan 7 tane yedek switch ve kolay değiştirmek için aparatı çıkıyor. Böylece tuşlardan bazıları kendini feda ederse, kolay kolay yenileyebiliyorsunuz.

Redragon K582 Surara’yı kullandığımız süre içinde CS: GO, ve Fortnite üzere rekabetçi oyunlarda kullanma imkanı buldum; performans konusunda pek akıcı ve düşüncesiz olduğunu söyleyebiliriz. Anahtarların ziyadesiyle hassas olması, rekabetçi oyunlarda en büyük yardımcınız olacak.

Redragon K582 Surara Ergonomik Özellikleri

Ergonomik istikametten değerlendirecek olursak, Redragon K582 Surara’nın sınıfı için ergonomik bir model olduğunu söylemek mümkün. Oyun için tasarlandığı için tuşlar kuşkusuz biraz yüksek. Sesi ise nispeten tok. Çıtır çıtır ses veren bir klavye değil, lakin tamamıyla sessiz olduğunu da söyleyemeyiz. Şayet tamamıyla yazı yazmak için bir klavye arıyorsanız Redragon K582 Surara’nın Brown anahtarlı olan modelini tercih etmeniz daha gerçek olacaktır. Lakin bu klavyenin de çıkardığı sesi ben beğendik açıkçası, ne de olsa elinizin altında bir mekanik klavye var.

Klavyenin ayakları da yere sağlam basıyor; böylece siz klavyeyi döverken klavye kaymıyor. Kablo uzunluğu da pek kâfi seviyede. Bu manada kasa gerisine olan aralık için ideal.

Redragon M612 Predator RGB Tasarım ve Yapısı Nasıl?

Evet, Redragon M612 Predator’a da bakalım. Redragon M612, kablolu bir fare. Âlâ bir boyuta sahip olduğunu düşünüyorum. 12.5 cm uzunluğunda ve 7.5 cm genişliğinde olan fare, 4 cm yüksekliğinde bir avuç içi takviyesine sahip. Mat kauçuk gibisi kaplaması ve başparmağın altına yerleşen sol yüzey ele pek oturmasını sağlıyor. Küçük ila orta uzunluk eliniz varsa, Redragon M612 Predator, tüm elinizi adeta bir eldiven üzere saracaktır. Pençe, avuç içi ve parmak ucu tutuşları da dahil olmak üzere her üslup tutuş biçiminde, kullanırken rahat ettiriyor.

Klavye üzere bu da RGB ışıklarla süslenmiş. Her 2 yandaki çizgisi, avuç içine oturan Redragon logosu ve kaydırma tekerleği RGB deseniyle güzel görünüyor. Bu ışıklandırmaları pek olağan ki değiştirebiliyorsunuz. Hem RGB ışıklandırmaları hem farenin tuşlarını özelleştirmek için yazılımını kullanabiliyorsunuz. Burada hakikaten geniş seçenekler sunulmuş ve kullanımı da bir hayli kolay. Yazılım üzerinden farklı profiller belirleyebiliyor, DPI seçeneklerini değiştirebiliyor ve makro atamalarında bulunabiliyorsunuz.

Redragon M612 Predator Özellikleri ve Performansı

Farenin üzerinde toplam 11 tuş bulunuyor. Başparmağın altında 2 tuş ve klasik fare click’lerinin yanında işaret parmağınızın altında ekstra bir tuş daha bulunuyor. Farenin sırtındaki birinci 2 tuş ile DPI ayarını yapabiliyorsunuz; gerisindeki öteki tuş ile de RGB ışıklandırmayı yazılıma gitmeden değiştirebiliyorsunuz.

Redragon M612 Predator’ın DPI aralığı 800 DPI ile 8000 DPI ortasında. Varsayılan DPI ayarları ise 500, 1000, 2000 ve 4000 DPI formunda. Lakin az önce bahsettiğim üzere yazılım üzerinden ortalarından seçim yapabileceğiniz 5 DPI modu da bulunuyor. Böylece kendinize göre rahatlıkla özelleştirmeniz mümkün.

Performans açısından değerlendirdiğimizde, Redragon M612 Predator’ın sınıfı için çok düzgün çalışan bir model olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle FPS oyunlarında çok uygun iş çıkartıyor ve yeterince hafif. Sırf oyunlarda değil, günlük kullanımda da elinizi rahat ettirecek bir model olmuş.

Sonuç

Evet, sonuç olarak toparlayacak olursak, Redragon K582 Surara ve M612 Predator’ın orta sınıfta değerlendirilebilecek eli yüzü düzgün, çok performanslı çalışan modeller olduğunu söylememiz mümkün. Performansının yanı sıra ergonomileri ve geniş özelleştirme seçenekleriyle de kullanışlı. Bu manada fiyat/performans noktasında düzgün bir klavye / fare seti arıyorsanız elinizi rahatlatacaktır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir