“Beş gezegenin geçit töreni” başlıyor: Gökyüzündeki bu olayı nasıl görebilirsiniz?

Haziran ayında, bu yaz yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz ve gerçekleştirmek için yalnızca gökyüzüne bakmanızı gerektirecek birkaç özel olay yaşanacak. Haziran ayının birden fazla boyunca, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, gün doğumundan evvel şafak saatlerinde ortaya çıkan sıralanmış bir inci dizisi üzere gökyüzünde uzanacak.

Sky & Telescope Magazine buna “gezegen geçit töreni” diyor zira gezegenler de güneşten itibaren hakikat sırada olacak.

Merkür, güneş ışığı tarafından yutulmadan çabucak evvel diziye katılan son gezegen olarak fark edilmesi en sıkıntı kısım. Lakin Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ü tüm ay boyunca çarçabuk görebileceğiz.

Bir dörtlü olarak, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn geçtiğimiz birkaç ay içinde zati birlikte göründüler, fakat Haziran, kümesi gece gökyüzünde daha fazla yayılmaya başlamadan evvel birlikte görmek için son talih olacak. Güneş doğmadan evvel güneydoğuya bakarak gökyüzündeki gezegenleri bulmanız mümkün olabilecek.

Bu gök olayı özel bir ekipman gerektirmiyor, lakin bir teleskop yahut lokal bir gözlemevine erişiminiz varsa daha da düzgün bir biçimde görebilirsiniz. Hatta bir dürbün bile tecrübenizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hangi gezegenin hangisi olduğunu bilmek isterseniz, Güneş’ten itibaren doğal sıralarına nazaran dizildiklerini unutmayın: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn. Stellarium üzere bir gökyüzü izleme uygulaması da tüm gezegenleri tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Haziran ayının başlarında, Merkür ve Satürn, kümenin gökyüzündeki en küçük ışıkları olacak. Ay devam ederken, gezegenler gökyüzünde birbirlerinden daha başka görünmeye başlayacak.

Haziran ortasına kadar Merkür daha fazla aydınlanacak ve ufukta daha yüksekte yer alacak ve bu da tespit edilmesini kolaylaştıracak.

Ayın sonuna hakikat, beş gezegen hizalaması şova altıncı bir ışık daha ekleyecek. 24 Haziran’da Merkür, gün doğumundan yaklaşık bir saat evvel ufkun üzerinde yükselecek. Bonus olarak, Venüs ve Mars ortasında hilal görünecek.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nın söylediğine nazaran, Venüs ve Satürn Eylül ayına kadar birçok gözlemci için sabah cisimleri olarak öne çıkacak.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir