Rusya’daki faaliyetlerini durduran teknoloji devi, artık de 1.000 kişiyi işten çıkartıyor

Bir firma içi nota nazaran IBM, Mart ayında Rusya’daki operasyonlarını askıya aldıktan sonra Rusya’daki tüm işçisini işten çıkarıyor. IBM CEO’su Arvind Krishna, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta komşu Ukrayna’yı işgal etme kararının akabinde teknoloji şirketinin ülkeyi terk ettiğini söylemişti. Reuters’ın söylediğine nazaran, Rusya’da yaklaşık 1.000 kişinin işini kaybetmesi bekleniyor.

Firma içi notta Krishna “Rusya’daki çalışanlarımıza ödeme yapmaya ve sağlamaya devam ederken daha uzun vadeli seçenekleri değerlendirebilmek için operasyonları askıya almayı seçtik. Savaşın sonuçları artmaya devam ederken ve uzun vadeli sonuçlarıyla ilgili belirsizlik arttıkça, IBM’in Rusya’daki işini sistemli bir formda kapatma kararı aldık. Bu hareketi hem hakikat hem de gerekli ve işimizin askıya alınmasını izleyen doğal bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Firma içi not 30 Mayıs’ta işçiye gönderildi, fakat geçtiğimiz Salı günü kamuoyuna açıklandı. Krishna, ülkedeki iş gücünün yanlış bir şey yapmadığını vurgulamış olsa da, sonuç değişmiyor: “Bu süreç bugün başlayacak ve mahallî iş gücümüz ile bir ayrılıkla sonuçlanacak. Rusya’daki meslektaşlarımız, kendi kusurları olmaksızın, aylarca süren gerilim ve belirsizliğe katlandı. Bu haberin sıkıntı olduğunun farkındayız ve IBM’in yanlarında olmaya ve dayanak sağlamak ve geçişlerini olabildiğince tertipli hale getirmek için tüm makul adımları atmaya devam edeceğinden emin olmalarını istiyorum.

Birleşmiş Milletler’in belirttiğine nazaran Ukrayna’daki savaşta resmi olarak 3.381 sivil öldü ve 3.680 kişi yaralandı, lakin gerçek meyyit sayısının çok daha yüksek olduğuna inanılıyor. Birleşmiş Milletler’in son sayılarına nazaran, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’dan kaçan 4,7 milyondan fazla mülteci şu anda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hayatlarına devam ediyor. IBM, çalışanlarının krize karşılık olarak Milletlerarası Kızıl Haç’a yaklaşık 2 milyon dolar bağışladığını belirtiyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir