Android sürüm düşürme ve güncelleme nasıl yapılır?

Android sürüm düşürme ve güncelleme nasıl yapılır? Teknolojik aygıtların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok farklı alanda yapılan süreçler daha kolay bir formda halledilebilir hale gelmiştir. Tıpkı vakitte bağlantı sağlama üzere büyük bir imkanı sunan cep telefonları, bu noktada kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Farklı işletim sistemlerine sahip olarak üretilen cep telefonları, çeşitli renkleri, boyutları ve teknolojik özellikleri ile de dikkat çeker. Birebir vakitte herkese hitap eden geniş ürün çeşitliliği de, cep telefonlarına olan ilgiyi her geçen gün artırmıştır. Android işletim sistemine sahip cep telefonları, epey geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi ile bilinir.

Oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan Android işletim sistemine sahip cep telefonları, tertipli olarak güncelleme alır. Bu güncellemeler ile telefonun performansını çok daha yeterli düzeylere getirmek ve Android telefon kullanıcılarına daha kolay bir kullanım sağlaması amaçlanır. Birebir vakitte Android sürüm güncellemeleri ile cep telefonunuz daha inançlı hale gelir.

Android sürüm güncelleme sürecinin yanı sıra Android sürüm düşürme süreci de hayli merak edilen bir bahistir. Yeni gelen Android güncelleme sonrasında kullanıcılar yeni sürümden mutlu kalmayabilir. Yeni sürüm güncellemeleri ile Android telefonda performans bozuklukları, yavaşlama ve kusur verme üzere sorunlar yaşanabilir. Bu noktada Android kullanıcıların Android sürüm düşürme sürecinin nasıl olacağını öğrenmek ister. Android sürüm düşürme ve sürüm güncelleme süreçlerini birtakım adımları izleyerek kolay ve süratli bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Android Sürüm Düşürme Süreci Nasıl Yapılır?

Android güncellemeleri sonrasında uygulama çalışmaması, performans düşmesi, daima yanılgı alma üzere sorunlar yaşayan kullanıcılar; Android sürüm düşürme sürecini gerçekleştirerek bu sorunlardan kurtulabilir. Android sürüm güncelleme sürecini üç farklı sistemden faydalanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bahsedilecek olan bu üç farklı usul; yapısal özelliklere nazaran belirlenmiştir. Android sürüm düşürme formüllerini denemeden evvel telefonunuzu inançlı bir hale getirmeniz ve bilgilerini depolamanız önerilir.

Android sürüm düşürme sürecinde birinci prosedür, Bootloader kilidi açık olan aygıtlar vasıtası ile gerçekleştirilir. Bootloader kilidi açık olan aygıtlarda Android sürüm düşürme süreci hayli kolay bir biçimde gerçekleştirilir.

 • Android sürüm düşürme sürecini gerçekleştirmeden evvel telefonunuzun yedeğini alabilir, süreci o halde başlatabilirsiniz.

 • Ardından Android aygıtınızın modeline uygun olan Bootloader belgelerini internet üzerinden bulmalısınız.

 • Bunun yanı sıra Bootloader belgelerini irtibat vasıtası ile aygıtınıza yüklemelisiniz.

 • Bu süreçleri gerçekleştirdiğiniz takdirde Android sürüm değiştirme süreci resen başlayacaktır.

‘’Odin’’ programını internet üzerinden indirerek de Android sürüm düşürme sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Odin programını indirdikten sonra istediğiniz Android sürümünü internet üzerinden bilgisayarınıza yüklemelisiniz.

Odin programını açarak telefonunuz ile temas sağladıktan sonra PDA seçeneğine dokunmalı ve akabinde yüklediğiniz Android sürümünün bulunduğu belgeyi seçmelisiniz. Akabinde ‘Start’ tuşuna basarak Android sürüm düşürme sürecinin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Android Sürüm Güncelleme Süreci Nasıl Yapılır?

 • Android sürüm güncelleme sürecini gerçekleştirmeden evvel telefonunuzun pil düzeyinin %50’nin üzerinde olduğuna dikkat etmelisiniz.

 • Ayrıca telefonunuzun Wi-Fi’ye bağlı olduğundan da emin olmalısınız.

 • Gereken koşulları sağladıktan sonra Android sürüm güncelleme sürecine başlayabilirsiniz.

 • Android aygıtınızı güncellemek için öncelikle telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına gelmelisiniz.

 • Ardından sırası ile ‘Telefon Hakkında’yı ve ‘Güncellemeleri Denetle’ye dokunmalısınız.

 • Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra işletim sistemi doğrultusunda ekranda karşınıza çıkan ‘Şimdi Yükle’, ‘Yeniden Başlat ve Yükle’ ya da ‘Sistem Yazılımını Yükle’ seçeneklerine dokunarak Android sürüm güncelleme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme süreci sona erdiğinde telefonunuzun yine başlatılması hayli olağan bir durumdur. Android sürüm güncelleme sürecinden sonra yeni ve aktüel özelliklerle daha da güçlendirilmiş olan telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir