Samanyolu Galaksisinde Dünya’yı işgal etme muhtemelliğine sahip kaç uzaylı medeniyet var? Bu araştırma tam sayıyı veriyor!

Potansiyel olarak Samanyolu’nda milyonlarca yaşanabilir gezegen bulunuyor olabilir. Ve arXiv ön baskı veritabanına gönderilen yeni bir araştırmaya nazaran, şayet yapabilselerdi, bize saldırıp Dünya’yı istila edecek uzaylı medeniyetlerin sayısı yalnızca dört.

Şimdi hakem incelemesinden geçmemiş olan yeni makale, tuhaf bir soru ile yola çıkıyor: İnsanların bir gün gezegenimizi istila edebilecek düşmanca bir uzaylı uygarlığıyla temas kurma ihtimali nedir?

İspanya’daki Vigo Üniversitesi’nde çatışma tahlili alanında doktora öğrencisi olan tek çalışma müellifi Alberto Caballero, bu soruya karşılık vermek için yıldızlara bakmadan evvel insanlık tarihine bakarak işe başladı. Fakat bu noktada Caballero’nun bir astrofizikçi olmadığını belirtmekte yarar var.

Caballero’nun çalışmasında yazdığı üzere “Bu makale, insan uygarlığı olarak, yerleşik bir dış gezegene saldırma yahut onu istila etme olasılığımızın bir kestirimini yaparak, düşman dünya dışı uygarlıkların yaygınlığına dair bir iddia sağlamaya çalışıyor.

Caballero, varsayımına ulaşmak için birinci olarak 1915 ve 2022 ortasında öteki ülkeleri işgal eden ülkelerin sayısını belirledi. Bu müddet içerisinde Dünya’daki 195 ulustan toplam 51’inin bir cins istila başlattığını buldu. ABD, bu müddet içerisinde 14 istila ile listenin başında yer alıyordu. Sonrasında, her ülkenin bir işgal başlatma mümkünlüğünü, o ülkenin global askeri harcamalarının yüzdesine nazaran kıymetlendirdi. ABD, bir sefer daha, global askeri harcamaların %38’i ile birinci sırada yer aldı.

Sonrasında Caballero, her ülkenin bir istila başlatma mümkünlüğünü ekledi, akabinde toplamı Dünya’daki toplam ülke sayısına böldü ve “insanların dünya dışı bir uygarlığı istila etme mümkünlüğü” olarak tanımladığı sayıyı buldu.

Bu modele nazaran, insanların öbür bir gezegeni işgal etme mümkünlüğü %0.028. Fakat Caballero, bu olasılığın insan uygarlığının mevcut durumuna atıfta bulunduğunu belirtti ve beşerler şu anda yıldızlararası seyahat etme yeteneğine sahip değil. Caballero’nun bir uygarlığın ne kadar gelişmiş olduğunu güç harcamasına dayalı olarak kategorize ettiğinde ortaya çıktığına nazaran, mevcut teknolojik gelişme suratı devam ederse, yıldızlararası seyahat 259 yıl daha mümkün olmayacak.

Bu mühlet boyunca insan istilalarının sıklığının son 50 yılda istilaların azaldığı oranda (Caballero’nun makalesine nazaran, yılda ortalama eksi %1,15) azalmaya devam ettiği varsayılırsa, bundan 259 yıl sonra potansiyel olarak bir yıldızlararası yahut Tip 1 uygarlık haline geldiğimizde, insan ırkının öteki bir gezegeni işgal etme mümkünlüğü %0,0014 olacak.

Bu ihtimal kulağa çok düşük üzere gelebilir ve bu sayıyı Samanyolu’ndaki milyonlarca potansiyel olarak yaşanabilir gezegen ile çarpmaya başlayana kadar da küçük kalır. Caballero, son hesaplaması için Mathematical SETI mecmuasında yayınlanan ve araştırmacıların 15.785 kadar uzaylı uygarlığının galaksiyi teorik olarak beşerlerle paylaşabileceğini kestirim ettiği 2012 tarihli bir makaleyi kullandı.

Caballero, Tip 1 uygarlıklardan birinden daha azının (tam olarak 0.22) temas kuran insanlara düşman olacağı sonucuna vardı. Caballero Vice News’e, çağdaş beşerler üzere şimdi yıldızlararası seyahat yeteneğine sahip olmayan medeniyetler hesaba katıldığında, makûs niyetli komşuların sayısını 4,42 olarak tespit ediyor.

Dört düşman uzaylı ırk, endişelenecek bir şey üzere görünmüyor. Ayrıyeten, Caballero, insanların bu makûs niyetli uygarlıklardan biriyle temasa geçme ve daha sonra onlar tarafından istila edilme mümkünlüğünün yok denecek kadar az olduğunu ekliyor.

Caballero’nun makalesinde, dinozorları mevte mahkûm eden asteroitler üzere gezegenleri öldüren asteroitlerin 100 milyon yılda bir gerçekleşen olaylar olduğunu ekleyerek “gezegenini ilettiğimiz bir uygarlığın dünya dışı istilası mümkünlüğü… gezegeni öldüren bir asteroit çarpışması olasılığından yaklaşık iki kat daha düşük” yazıyor.

Caballero’nun çalışması farklı bir niyet deneyi sunsa da muharrir, modelinin sınırlamaları olduğunu kabul ediyor. İstila mümkünlüğü, insanlık tarihinin çok dar bir dilimine dayanıyor ve çeşidimizin gelecekteki gelişimi hakkında birçok varsayımda bulunuyor. Ayrıyeten Caballero, Vice ile görüşmesinde modelin tıpkı vakitte uzaylı zekasının insanlardakine benzeri beyin kompozisyonlarına, bedellere ve empati hislerine sahip olacağını varsaydığını lakin durumun bu türlü olmayabileceğini de belirtiyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir