Samsung, Rusya’ya Akıllı Telefon Sevkiyatını Durdurdu

Rusya’nın başlangıçta Ukrayna’nın Donbass bölgesiyle sonlu olan, fakat başşehir Kiev ve başka kentlere sıçramasıyla işgale dönüşen askeri operasyonuna karşı ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesi reaksiyon gösteriyor. Ekonomik yaptırımlar bir yana, Rusya’ya teknoloji dünyasından da arka arda darbe geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple, Rusya’ya tüm eserlerinin sevkiyatını durdurmuştu. Xbox, Office, Windows dahil çabucak herkesin kullandığı eser ve hizmetleri geliştiren Microsoft da emsal bir karar alırken; araba üreticilerinin de Rusya’ya ambargo uyguladıklarına şahit olduk. Bu şirketler ortasına Samsung da katıldı.

Samsung, Rusya’ya akıllı telefon sevkiyatını durdurdu

Reuters’in aktardığı bilgilere nazaran Samsung, Rusya’ya akıllı telefon ve çip dahil olmak üzere tüm eserlerinin sevkiyatını durdurdu. Doğal Samsung mikrodalga fırından akıllı saate, tablete varana kadar epey geniş bir eser yelpazesine sahip olduğundan, kelam konusu karar yalnızca telefon satışlarını etkilemeyecek.

Sevkiyatın durdurulması, Samsung’un aygıtları Rusya’da tükendikten sonra (sevkiyat yine başlamadığı müddetçe) artık stokların yenilenmeyeceği ve doğal olarak Rus müşterilerin satın alamayacağı manasına geliyor.

Şirket konuya dair açıklamasında şunları paylaştı:

Mevcut jeopolitik gelişmeler nedeniyle Rusya’ya yapılan sevkiyatlar askıya alınmıştır. Tüm kalbimiz durumdan etkilenenlerle ve önceliğimiz tüm çalışanlarımızın ve ailelerinin güvenliğini sağlamak. Bölgedeki yardım faaliyetlerini aktif olarak desteklemeyi planlıyoruz. Bu maksatla 1 milyon doları tüketici elektroniği eserleri olmak üzere 6 milyon dolar bağışta bulunacağız. Ayriyeten çalışanlarımızdan gelen gönüllü bağışlar da bulunuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir