TikTok’tan devlete bağlı hesaplar için kritik karar!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle alakalı binlerce yanlış bilginin paylaşıldığı klâsik medya, bilgiye ulaşım konusunda toplumsal medyanın kıymetini bir defa daha ortaya koyarken; şirketler başta RT (Russia Today) ve Sputnik olmak üzere Rusya tarafından denetim edilen yayın kuruluşlarına yaptırım uygulamaya başladı.

Twitter geçtiğimiz günlerde ‘yanlış bilgilendirme riski’ nedeniyle Rus basın kuruluşlarının resmi hesaplarında paylaşılan tweetlere “Bu tweet, Rusya ile alakalı bir medya sitesiyle bağlantılıdır” uyarısı yerleştirme kararı almıştı. Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok da emsal bir atılım yaptı.

TikTok, devlet hesaplarını etiketleyecek

Çinli toplumsal medya şirketi, internet sitesinden yaptığı duyuruyla artık devlet denetimli medya kuruluşlarını etiketleyeceğini açıkladı. TikTok bu kararı, bilhassa savaş vakitlerinde kullanıcılara izledikleri görüntülerin nereden geldiğini anlamalarına yardımcı olmak için geliştirdiği ‘devlet medyası politikası’ kapsamında aldığını belirtti.

Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle bu siyasetini hızlandırdığını söyleyen TikTok, devlet denetimindeki medya kuruluşlarının hesaplarında paylaşılan içerikleri etiketleyeceğini açıkladı. Ayriyeten şirket, hangi hesabın ve içeriklerin devlet medyasına ilişkin olduğunu yanlışsız belirlemek için 20 ülkeden 50 uzmanla birlikte çalıştığı bilgisini de paylaştı.

Devletle temaslı medya kuruluşlarını Twitter, Facebook ve YouTube da etiketliyor. Örneğin RT’nin resmi YouTube kanalındaki görüntülerin tamamında “RT yayın kuruluşuna, kısmen yahut tümüyle Rusya tarafından fon sağlanmaktadır” cümlesi yer alıyorken; Twitter ise “Rusya devletiyle temaslı medya” ibaresini hem tweetlere hem de hesaba yerleştirmiş durumda.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir