SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic’in roketleri hakkında korkutan araştırma

Yeni yapılan bir çalışma, SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic tarafından geliştirilen ve tekrar kullanılabilen roketlerinden kaynaklanan kirliliğin insan sıhhatine ve Dünya’nın iklimine zarar verebileceğini gösteriyor.

Physics of Fluids mecmuasında yayınlanan “Roketlerden kaynaklanan atmosferik kirlilik” makalesinde yazanlara nazaran, SpaceX’in yine kullanılabilir Falcon 9’larından birine emsal standart bir roketten gelen egzoz gazlarını dijital olarak modelledi. Çalışma, Elon Musk’ın SpaceX’i, Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Richard Branson’ın Virgin Galactic’i üzere ticari uzay şirketlerinin roket fırlatmalarındaki artışın “iklim üzerinde kıymetli bir kümülatif tesire sahip olabileceğini” belirtiyor. Çalışma, her fırlatmada üretilen karbon gazları ve nitrojen oksit ölçüsünün bu tesire sebep olabileceğini söylüyor.

Çalışma, yükselen bir roketin iki kilometreküp atmosferik havaya saldığı nitrojen oksit konsantrasyonunun, Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) standartlarına nazaran insan sıhhatine ziyanlı olarak kabul edildiğinin altını çiziyor.

Çalışmanın müellifleri Ioannis Kokkinakis ve Dimitris Drikakis, “Atmosfer üzerindeki tesir, gelecekteki roket fırlatmalarının dizaynında dikkatli bir formda değerlendirilmeyi gerektiren çok değerli bir faktör olacak” diyor. Muharrirler, ticari roket seyahatlerinin sayısı arttıkça atmosferdeki kirliliğin araştırılması gerektiğini de vurguluyor.

Bir Blue Origin sözcüsü Insider’a New Shepard roketinin yüksek verimli ve pak sıvı oksijen ve hidrojenle yakıt aldığını ve tek yan eserin karbon emisyonu olmayan su buharı olduğunu açıklayarak araştırmaya karşı çıktı. Blue Origin, tekrar kullanılabilir New Shepard roketini Mart ayında fırlatmasının akabinde, Mayıs ayında uzayın hududuna beşinci insan uçuşunu planlıyor. Bezos ve erkek kardeşinin de yolcu olarak katıldığı, uzaya fırlatılan beşerli birinci misyon geçtiğimiz yıl ayında gerçekleştirilmişti.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, 2021 yılında 31 uçuş gerçekleştirerek şirket için büyük bir rekora imza attı. CEO Elon Musk, Mart ayında gönderdiği bir tweet’te, 2022’de 60 roket fırlatmayı hedeflediklerini söylemişti.

Virgin Galactic ise gelecek yıl turistik uzay uçuşlarını artırmayı planladığını ve tekrar kullanılabilir roketiyle müşterileri ayda üç kere uzaya göndermeyi hedeflediğini söylemişti.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir