Turkcell ve Ericsson’dan 5G takviyeli Otonom Mobil Robot Tahlili

Turkcell ve Ericsson (NASDAQ:ERIC) 5G endüstriyel kullanım senaryolarından biri olan Otonom Mobil Robot (AMR) İnançlı Geçiş uygulamasını gerçek bir depo ortamında muvaffakiyetle tamamladı. Ericsson tarafından sağlanan ve Turkcell’in özel 5G test şebekesinin kullanıldığı demo, Ericsson’un Sanayi 4.0 tahlil ortağı olan Türkiye’nin yerli otonom mobil robot üreticisi Milvus Robotics iş birliğiyle gerçekleştirildi. Bu çalışma, geçtiğimiz aylarda Turkcell test laboratuvarında gerçekleştirilen Otonom Mobil Robot (AMR) İnançlı Geçiş endüstriyel kullanım senaryosunun Türkiye’de birinci defa muvaffakiyetle uygulandığı demonun devamı niteliğini taşıyor.

Kullanım senaryosu kapsamında, Milvus Robotics firmasının kendi üretimi olan SEIT500 otonom mobil robotunun (AMR) depo içinde materyalleri süratli ve inançlı taşıması test edildi. 5G test temasıyla çalışan AMR, internet üzerinden verilen komutları buyruk idare sistemi yoluyla robotların ortak vazife yöneticisine aktarmasının akabinde, bu komutlar 5G bağlantısıyla depodaki robotlara transfer edildi. Bu demo ile 5G kontaklı AMR, kör noktaya yerleştirilen endüstriyel alan tarayıcısıyla 5G üzerinden kablosuz irtibat kurarak inançlı, verimli ve problemsiz bir biçimde çalışırken, tıpkı vakitte WiFi ilişkilerinde yaşanan kesinti ve gecikme risklerinin de aşılması sağlandı.

Milvus Robotics Kurucu Ortağı Hasan Ölmez, şunları söyledi: “Mobil robotların endüstriyel kullanımlarında, bilhassa birden fazla robotun kullanıldığı senaryolarda, WiFi kablosuz bağlantısından kaynaklanan zorluklarla sıkça karşılaşıyoruz. Kesintiler, düşük temas suratları, erişim noktası kapsamasının darlığı ve data transferindeki gecikmeler, bu bağlamda yaşanan esas sıkıntılar olarak dikkat çekiyor. Barındırdığı özellikler ve bu sıkıntılara karşı sunduğu tahliller sebebiyle 5G’nin yakın gelecekte endüstriyel bağlantı altyapısının temel standardı olacağına inanıyor ve yaptığımız bu testlerde de WiFi ile 5G ortasındaki performans farklarını ortaya koyuyoruz. Bu sebeple robotlarımızın 5G ile ahenk içinde çalışabileceğini ve bu geçişi problemsiz bir halde gerçekleştirdiğimizi açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Gerçekleştirilen demo uygulaması, 5G ve özel şebekelerin sundukları özellikler sayesinde çok sayıda irtibatlı aygıtın bulunduğu bir üretim ortamında bile otonom mobil robotların özgür bir formda hareket edebilmesi için gereken büyük ölçüde datayı, yapay zeka yardımıyla işleyip yönetmesine imkan verdiğini de ortaya koydu. Kullanım senaryosunun muvaffakiyetle sergilenmesiyle birlikte, Turkcell lojistik ve üretim kesiminde faaliyet gösteren kurumsal müşterilerine, sahip olduğu alt yapının yanı sıra Ericsson Private Network tahlili ile muteber ve süratli 5G’ye hazır özel şebeke sunabilecek.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de dijitalleşmeye öncülük eden bir marka olarak, geleceğe yönelik yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz. Bütün süreçlerinde insan odaklı yaklaşımla hareket eden Turkcell, kurumların ve insanların hayatını kolaylaştıran teknolojilere imza atıyor. Teknoloji konusundaki ulusal ve milletlerarası tahlil ortaklarımızla yaptığımız iş birliği sayesinde Türkiye’ye teknoloji alanında paha katma amacıyla farklı dalların gereksinim ve taleplerine yönelik inovatif tahliller geliştiriyoruz. Otonom mobil robot demosuyla bunun birinci örneklerinden birini daha ortaya koymuş olduk. Ericsson üzere teknoloji alanındaki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ederek Türkiye’deki işletmelerin endüstriyel dönüşüm süreçlerini destekleyecek en yeni teknoloji ve tahlilleri sunmaya devam edeceğiz.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, ise şunları söyledi: “Endüstrilerin daha fazla objeyi birbirine bağlama talebi arttıkça, yüksek kaliteli ağlara olan muhtaçlık da bununla birlikte artıyor. Ericsson Özel Şebeke Tahlili, yüksek transfer suratı ve düşük gecikme müddeti ile inançlı ve verimli temas için en âlâ seçimdir ve birçok kullanım senaryosunu desteklemektedir. Bilhassa Sanayi 4.0 ve Lojistik 4.0 kapsamındaki ilişki ve irtibat ihtiyaçları göz önüne alındığında, 5G teknolojisinin çok yakın gelecekte endüstriyel irtibat altyapılarında standart haline gelmesi bekleniyor. Turkcell ve Milvus Robotics ile birlikte muvaffakiyetle sergilediğimiz bu kullanım senaryosu, bu teknolojinin geleceğinin çok parlak olduğunu net bir biçimde ortaya koydu. Türkiye’nin dijital geleceğine giden kapıları daha da aralayacak Ericsson Özel Şebeke Tahlilleriyle yeni kullanım senaryolarında Turkcell’i ve sanayileri desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Ericsson’un Temaslı Üretim: Sanayi 4.0 dönüşümü rehberi, bir kuruluşun Sanayi 4.0 dönüşüm seyahatindeki en değerli kullanım örneklerinden biri olarak AMR’nin gerçek vakitli üretim zinciri otomasyonunda kullanımının kıymetine dikkat çekiyor. Muvaffakiyetle gerçekleştirilen AMR demo uygulaması, Turkcell’i ülke genelinde işletmelerin endüstriyel seyahatlerinde harekete geçirecek tahliller sunmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir