Philips 559M1RYV İnceleme

Marka ile konuştuğumuzda büyük bir ekran bekliyorduk pek doğal lakin bu kadar görkemli duracağını hiç kestirememiştik doğrusu. Philips 559M1RYV, hakikaten monitör demeye bin şahit isteyecek, daha çok televizyon olmayı hak eden bir model diyebiliriz. Devasa ekranının yanı sıra altındaki Bowers & Wilkins hoparlör seti ve ardındaki Ambiglow ışıklandırmaları ile sahiden de daha ekranı açıp manzara meziyetlerine bakmadan bile etkileniyorsunuz.

Elbette bu monitörün bu türlü tasarlanmış olmasının kıymetli bir sebebi var, o da Xbox için özel olarak geliştirilmiş olması. Böylelikle Xbox Series X sahiplerinin hakikaten de karşısına kurulup dev ekranda keyifle oyun oynayabilecekleri bir monitör olmuş. Elbette 4K çözünürlükte 120Hz desteği var, bundan az sonra zati tekrar bahsedeceğiz.

Öte yandan evet, bu monitör Xbox ile anılıyor lakin pekala PlayStation 5 sahipleri tarafından da tam performansta kullanılabilir durumda. Yani durumu Xbox ile sınırlamamak lazım. Kaldı ki, biz de monitörü elimizde Xbox Series X bulunmadığından PlayStation 5 üzerinden deneyimledik.

Philips 559M1RYV, hem boyut hem de özellik bakımından tam bir canavar. Büyük ekranlı, hoparlörlü ve ışıklandırmalı tasarımı bir yana monitörün en etkileyici kısmı manzara performansı. O nedenle birinci olarak monitörün buradaki özelliklerini pahalandırmak hakikat olacak.

Philips 559M1RYV, 55 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Ekranda VA panel kullanılmış. Xbox Series X ve PlayStation 5 üzere oyun konsollarında kullandığınızda 120 Hz tazeleme hızı sağlarken, HDMI 2.1 kontağı yoluyla bir PC’ye bağladığınızda da 144Hz tazeleme suratına erişebiliyor. Ayrıyeten Adaptive-Sync, DisplayHDR 1000, genişletilmiş renk ve tam 1200 nit parlaklık üzere etkileyici pahaların sahibi.

DisplayHDR 1000 desteği sayesinde tam HDR tecrübesi sunabilen monitörün bilhassa 4K çözünürlüğünde 120Hz ve 144Hz tazeleme suratlarına takviye vermesi, şahane bir kombinasyonu kullandığı manasına geliyor.

Ekranda 4000:1 statik kontrast kullanılıyor. 4 ms reaksiyon mühletine sahip olan monitörde bu boyutta bir ekranda görmeye alışık olmadığımız kadar düşük Input Lag yer alıyor. Böylelikle ister oyun konsolu ister PC üzerinden oyun oynayın, süratli davranmanız gereken rekabetçi oyunlarda bile gecikme yaşamıyorsunuz. Buna bir de ekranın gerisindeki Ambiglow aydınlatmalarını ve altındaki Bowers & Wilkins ses sistemini ekleyince işin rengi bir anda değişiyor.

Monitör için oyundan bahsediyoruz, fakat öteki yandan işin sinema tarafı da var. Philips, bu modelde manzarayı, sesi ve ambiyansı nitekim o denli bir halde bir ortaya getirmiş ki, ekran başında ister oyun oynayın ister sinema izleyin sahiden büyük keyif alacaksınız diye düşünüyoruz. En azından biz kullandığımız mühlet içinde ziyadesiyle keyifli vakit geçirdik. Ekranın ses performansı muazzam. Monitörün altındaki bu Bowers & Wilkins soundbar’ı içinde 2 tweeter, 2 adet 10 W gücünde orta-yüksek frekanslarda ses veren hoparlör ve 20 W gücünde çalışan 1 woofer yer alıyor. Ses çıkış gücü, standart monitör ya da televizyonlarla kıyaslanamayacak kadar güzel düzeyde. Ayrıyeten bir ses sistemine muhakkak muhtaçlık duymayacağınızı söyleyebiliriz.

Ambiyansı tamamlayan ışıklandırmaya geldiğimizde ise Philips televizyonlarında da sıkça gördüğümüz Ambilight ışıklandırmanın bu monitörde Ambiglow ismiyle yer alması bu ekranı eşsiz bir forma büründürmüş. Benim yıllardır 2 Philips televizyonumda da severek kullandığım bir özellik bu. Elbette çok öznel bir husus lakin ben bu ışıklandırmaların bu tip ekranlara hem büyük bir cazibe kattığını düşünüyorum, hem de izlediğim şeyden daha büyük keyif alıyorum. Açıkçası bu monitörden bu ışıklandırmaları çıkarsak sağladığı cümbüş ögesi büyük bir sekteye uğrarmış. Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Kaldı ki Philips, daha evvel incelediğimiz farklı boyutlardaki ekranlarında da Ambiglow ışıklandırma teknolojisini kullanıyordu. Lakin birinci sefer bu kadar büyük bir monitörde deneyimleme talihi bulduk.

Ambiglow aydınlatmalar ekranın 3 kenarına uzunluktan boya yerleştirilmiş led ampullerden oluşuyor. Işıklandırmaları farklı güç düzeylerine nazaran ayarlayabiliyor, görüntü ya da sesi takip etmesini ve ona nazaran çevreyi ışıklandırmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu ışıklandırmalar atmosfere dalmanıza takviye olurken ek olaraksa imaj kontrastını artırıyor, göz yorgunluğunu azaltıyor.

Philips 559M1RYV’nin irtibatlarına baktığımızda da burada geniş seçeneklerin yer aldığını söyleyebiliriz. Şayet elinizin altında hem Xbox Series X hem PlayStation 5 hem de güzel bir PC varsa, bu ekran tıpkı anda 3’ünü de azami performansta değerlendirebileceğiniz bir platform halini alacak. HDMI portları 2.1 standardında olurken, bunların birine Xbox Seriex S, bir başkasına PlayStation 5 takabilirsiniz. 3’süne de artık bağlamak istediğiniz ne varsa… DisplayPort 1.4 portuna ise PC’yi bağladığınızda ondan da 4K çözünürlükte 144Hz tazeleme suratında manzara alabilirsiniz. Yetmediyse USB-C portu üzerinden de bir laptop bağlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra 4 adet USB 3.2 portu ve USB-B portu da bulunuyor. Sesi dışarı aktarmak isterseniz bu giriş de yeniden irtibatlar ortasında mevcut durumda. Böylelikle ilişki konusunda bu ekranda rastgele bir eksiğiniz kalmıyor.

Şimdi tekrar performans kısmına geri dönelim: Philips 559M1RYV, oynayacağınız oyunlarda ve izleyeceğiniz sinemalarda ekstra canlılık için sRGB renk gamutunun yüzde 125’ini ve DPI-P3 renk alanının yüzde 95’sini kapsıyor. Parlaklığın olağan modda 750 nite, HDR modunda ise 1200 nite çıkması da gözlerinize bayram üzere gelecek. Direkt olarak Xbox Series X ya da PlayStation 5’e bağladığınızda bunlardan azamî ölçüde faydalanabilirken, PC’ye bağladığınızda ise hem FreeSync hem G-Sync uyumu göstermesiyle eliniz rahat. Böylelikle bilgisayarınızda ister NVIDIA ister AMD ekran kartı olsun VRR’ın keyfini çıkarabileceksiniz. Ha, bunu dev bir çalışma ekranı olarak da kullanabilir misiniz? Pek doğal ki. Burada seçim ekranı nasıl pahalandırmak istediğinize kalmış; her senaryoyu izlemenize imkan tanıyacak seçenekleri var.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek, elinizde Xbox Series X ya da PlayStation 5 varsa ve bu oyun konsollarından 4K çözünürlükte 120 kare manzara almak ve oyun keyfinizi maksimize etmek istiyorsanız bu dev monitörün beklentinizi karşılayacağını peşinen söyleyebiliriz. Elbette ucuz bir seçenek olduğunu söyleyemeyiz. Philips 559M1RYV modelinin fiyatı 28 bin TL dolaylarında. Lakin bütçeniz yetiyorsa başta Xbox ve PS5 için şahane seçenek ve öte yandan eksiksiz bir multimedya tahlili olduğu da gerçek.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir