Türkiye’nin İlk Cep Telefonu Görüşmesi 28 Yıl Evvel Yapıldı

Her geçen gün katlanarak artan bir halde gelişen teknoloji, insanoğlunun hayatını sırf 20 yıl üzere kısa bir müddette kökünden değiştirdi. Yalnızca 20 yıl içinde tek haneli sayı bile olmayan konutlarımızdaki irtibat süratimiz bugün dört haneli sayılara çıktı, dünya üzerindeki her vatandaşın bilgileri internet ortamında yer edindi ve insanlık, cep telefonu ile tanıştı.

Telefon görüşmesinde bir ihtilal olan, santralde sıra beklemek üzere azapları ortadan kaldıran cep telefonları, herkesin istediği an birbirine ulaşmasına aracı oldu. Günümüzde bir muhtaçlık olan telefonlarla Türkiye’de yapılan birinci görüşmeyse tam 28 yıl evvel bugün yapıldı. Pekala, Türkiye o gün cep telefonu görüşmesini sağlayacak hangi gelişmelere sahne oldu? Sonrasında neler değişti? Gelin, sizi ufak bir vakit seyahatine çıkaralım.

Türkiye, 1G teknolojisiyle tanışıyor

Birinci kuşak kablosuz telefon teknolojisi 1G, 1991 yılında araç telefonları aracılığıyla ülkemize giriş yaptı. Türkiye, bu teknolojiyle kabloya olan bağını birinci sefer kopardı. Lakin 2008 yılında kullanımdan kaldırılan araç telefonları, kısa bir mühlet sonra başlayacak yeni teknoloji akımıyla popülerliği hiç yakalayamadı.

Kısa bir mühlet sonra 2G teknolojisi ülkemize giriyor:

1993 yılına gelindiğinde de Türkiye, ikinci kuşak kablosuz telefon teknolojisi 2G’ye giriş yaptı. 2G’nin bir evvelki jenerasyon teknolojiye nazaran sunduğu en büyük avantajlar ortasında daha yüksek ses kalitesi, yüksek kapasite, SMS (Kısa Bildiri Hizmeti) ve bilgi transferi bulunuyordu. Ayrıyeten 2G, cep telefonlarıyla görüşmeyi de mümkün kıldı.

27 yıl evvel bugün: Periyodun Başbakanı ve Cumhurbaşkanı birinci cep telefonu görüşmesini gerçekleştirdi:

2G’nin ülkemize girmesinin akabinde kısa bir mühlet sonra, 23 Şubat 1994 tarihinde, periyodun Başbakanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i arayarak Türkiye’deki birinci cep telefonu görüşmesini gerçekleştirdi. Türkiye, cep telefonuna merhaba dedi.

Türkiye, dünyanın gerisinde kalarak 3G’ye merhaba dedi:

1998 yılında Japonya’da duyurulan, 2002’de ABD’de, 2003’te de Avrupa’da kullanılmaya başlanan 3G teknolojisi, ülkemize birkaç yıl geç geldi. Türkiye, 3G’ye 2009 yılında kavuşabildi. 3G ile birlikte hayatımıza çok daha yüksek süratli bilgi transferi giriş yaptı. Bu sayede manzaralı aramalar ve cep telefonundan rahatça internette dolaşma üzere pek çok yenilik hayatımıza girdi.

Birkaç yıl daha geçti ve taşınabilir irtibat teknolojisinde yeni bir ihtilal yaşandı:

Taşınabilir ilişki teknolojisinin en büyük ihtilalleri ortasında yer alan 4G, 2004 yılında tekrar 3G’nin çıktığı Japonya’da duyuruldu. 2009 yılında ABD’de de test edilmeye başlayan teknoloji, 2014 yılında gelindiğinde ABD’de geniş çapta kullanılıyordu. Ancak Türkiye, bu tarihte hala 3G teknolojisinden faydalanıyordu.

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren ise Türkiye, 4G’nin kamuoyunda 4,5G olarak bilinen LTE Advanced Pro çeşidine resmen geçiş yaptı. 4,5G ile birlikte hayatımıza azamî 300-450 Mbps taşınabilir ilişki suratı girdi, bağlantı anlık bir süreç haline dönüştü.

Türkiye, 5G’ye şimdi geçemedi:

Günümüzün en gelişmiş kablosuz teknolojisi olan 5G, bilhassa 2020 yılında pek çok ülkede kullanıma sunuldu. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya ve Çin üzere bölgelerde kullanıma giren 5G şimdi yaygın durumda değil.

Öte yandan Türkiye, 5G teknolojisine 2023 yılında geçmeyi planlıyor.

Bugün Türkiye’de 84,6 milyondan fazla taşınabilir abone var:

1991 yılında birinci cep telefonu görüşmesi yapılmışken, 28 yılın akabinde neredeyse tüm Türkiye taşınabilir hizmete abone olmuş durumda. BTK tarafından 2021’in 2. çeyreğine dair paylaşılan datalara nazaran Türkiye’deki taşınabilir abone sayısı, 84 milyon 646 bin 943’e ulaştı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir