Twitter, yanlış haberlerin önüne geçecek yeni özelliğini duyurdu!

Twitter Güvenlik, bugün yaptığı bir paylaşımla yeni bir özelliğini duyurdu. Toplumsal medya devi, yeni işlev sayesinde bilhassa kriz vakitlerinde ortaya çıkan bilgi yanlışlarının önüne geçmek istiyor. Tweet İkaz Bildirimleri isimli yenilik, viral olmuş bilgi yanlışlarının Twitter ‘da daha fazla yayılmasını engelleyecek. Pekala, yeni özelliğin ayrıntıları neler? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

Twitter, yeni özelliği Ukrayna haberlerinde kullanmaya başlayacak!

Kullanıcılar, pahalı rastgele bir olay yaşandığından bilgi almak için ekseriyetle Twitter’a başvuruyor. Milyonlarca kullanıcının yer aldığı platformda kitlesini artırmak isteyen şahıslar, dikkat çekmek için gerçek olmayan bilgiler yayınlıyor. Rusya- Ukrayna tansiyonunda ve pandemi periyodunda bilhassa artan bu stil yanlış bilgiler, kitleler tarafından paylaşıldı.

Twitter bugün yaptığı açıklamada bunun önüne geçmek için yanlış bilgilendirme siyaseti üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Twitter, yeni bilhassa viral olan paylaşımlarda bilgi yanlışı olması durumunda şahıslara Tweet İkaz Bildirimi gelecek.

https://twitter.com/TwitterSafety/status/1527318176119554049

Firma, bu işlevi getirmeden evvel global uzmanlardan ve insan hakları kuruluşlarından gelen tenkit ve teklifleri dikkat aldığını açıkladı. Twitter, Tweet İhtar Bildirimleri işlevini birinci olarak Ukrayna savaşı için ön plana çıkmış ve bilgi yanlışı içeren paylaşımlar üzerinde kullanmaya başlayacak.

Toplumsal medya devi, yanlış bilginin önüne geçmek ismine geçtiğimiz günlerde iki özellik daha duyurmuştu. Platform, kopyalanmış tweetleri trendler kısmında, bu tweetlere sahip olan hesapları da tekliflerde göstermeyecek.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Twitter’ın yanlış bilginin önüne geçmek için geliştirdiği Tweet İhtar Bildirimleri sizce nasıl? Fikirlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir