Ukrayna’daki Hükümet Web Siteleri ve Bankalara Siber Atak

21 Şubat’ı 22 Şubat’a bağlayan gece yaptığı açıklama ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk Cumhuriyeti ayrılıkçıların ‘sözde’ idarelerini resmi olarak tanıma kararı aldığını açıklamış; bunu takiben Rus ordusu Ukrayna’ya giriş yapmıştı.

Akıllara direkt “3. Dünya Savaşı mı geliyor?” sorusunu getiren bu kritik gelişmenin akabinde pek çok ülkeden Rusya’nın bu kararının kabul edilemez olduğuna dair açıklama gelirken, Ukrayna’da da 18-60 yaş ortası erkekler orduya alınmaya başlamıştı. Yaşanan bu olaylardan sonra bugün Ukrayna hükümetinin pek çok web sitesi, siber hücum sebebiyle kapatıldı.

Kiev, siber ataklar için Rusya’yı suçladı

Ukraynalı yetkililer bu hafta, bilgisayar korsanlarının devlet kurumlarına, bankalara ve savunma bölümüne büyük akınlar başlatmaya hazırlandıklarına dair çevrimiçi ihtarlar gördüklerini söylerken; Kiev’in Rusya’yı suçladığı siber akınlar için Moskova’dan rastgele bir müdahale olduğuna dair yalanlama geldi.

“Devletimize yönelik diğer bir toplu DDoS saldırısı saat 16.00’da başladı. Birkaç bankadan ilgili datalara sahibiz” halinde kaydeden Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, meclis web sitesine atak düzenlendiğini de kelamlarına ekledi. Fedorov hücumdan etkilenen bankalar için rastgele bir isim vermezken, olaya dair yorum yapması için merkez bankasına ise ulaşılamadı.

Siber hücumun ‘mütevazı’ olduğu tabir edildi

Ukrayna savunma bakanlığı ve iki bankanın çevrimiçi ağları, geçen hafta farklı siber akınların amacı olmuş; ABD şirketi Netscout Systems Inc (NTCT.O) tarafından sonradan yapılan açıklamada (NTCT.O) atağın ‘mütevazı’ olduğu belirtilmişti.

İnternet blokajı gözlemevi NetBlocks, perşembe günü Ukrayna hükümetinin web sitelerine irtibatların düştüğünü bildirmiş, NetBlocks yöneticisi Alp Toker Reuters’e verdiği demeçte, “Mevcut ağ kesintisinin Ukrayna’daki birden fazla savunma ve bakanlık web sitesine ağ katmanı üzerinde kısmi tesiri olduğunu gözlemledik.” sözlerini kullanmıştı.

Toker, “Kesintilerin yayılması, savunma ve bankacılık platformlarını gaye alan son DDOS saldırısından farklı, lakin bankacılık platformları bu durumda etkilenmedi” biçiminde belirtmişti.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir