“Yelkenli gemileri” kullanmak!

Yelkenler, binlerce yıldır insanların denizlerde gezmesine yardımcı oluyor. Ancak NASA geleceklerinin dünya dışında olduğuna inanıyor. Uzay ajansı, bir gösteri görevi için yeni bir güneş yelken sistemi geliştirme planlarını açıkladı.

Difraktif Güneş Yelkeni olarak adlandırılan proje, NASA Yenilikçi Gelişmiş Konseptler (NIAC) programının III. aşamasını kazandı. III. aşama için seçilen projeler, gerçeğe en yakın olanlar olarak gözüküyor. Yani güneş yelkenleriyle çalışan bir uzay aracı hayali bir olasılık değil. Hatta bu tekniğin bazı varyasyonları şimdiden sonuçlara ulaştı.

2010 yılında, Ikaros adlı bir Japon keşif aracı, teknolojiyi uzayda başarıyla kullanan ilk araç oldu. NASA daha sonra Dünya yörüngesinde dönerken kendi güneş yelkenini açtı.

Yine de uzay ajansı, “difraksiyon”un, yani kırınımın yeni teklifin özel bir gücü olduğunu söylüyor. Difraktif Güneş Yelken sistemi, uzay gemilerini hareket ettirmek için güneş ışığından gelen basıncı kullanıyor. Yelkenler, bir açıklıktan geçerken ışığın yayılmasını sağlayan kırınımdan yararlanmak için küçük ızgaralardan yardım alıyor. Sonuç olarak, uzay aracı mevcut güneş ışığı gücünü en üst düzeye çıkarabiliyor.

Mevcut güneş yelkenleri, güç ve gezinti arasındaki dengeyi kurmaya çalışırken, yeni konsept manevra kabiliyetinden ödün vermeden itici gücü arttırıyor.

NASA, günümüz teknolojisiyle imkansız bir görev olan güneşin kutuplarını keşfetmek için bu teknik ile bir uzay aracı göndermeyi planlıyor. Proje lideri Amber Dubill, “Ekibimizin optik, havacılık, geleneksel güneş yelkenleri ve meta-malzemelerdeki birleşik uzmanlığıyla, bilim adamlarının Güneş’i daha önce hiç olmadığı gibi görmelerine izin vermeyi umuyoruz” diyor.

NASA, bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için araştırmacılara 2 milyon dolar kaynak sağlıyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir