Yılan öyküsüne dönen satın alma teklifinde son perde: Elon Musk için oylama yapacaklar

Twitter’ın Elon Musk tarafından 44 milyar dolarlık satın alımını, Temmuz ayı sonlarında yahut Ağustos ayı başlarında gerçekleşebilecek bir hissedar oylaması ile pahalandırmak istediği bildiriliyor. CNBC ve Financial Times da dahil olmak üzere pek çok kaynağa nazaran, yöneticiler dün prestiji ile bu planlarını çalışanlara anlattı. Haber, Musk’ın toplumsal medya ağının düzmece hesapların sayısı hakkında gerçek bilgi sağlayamaması durumunda mutabakattan çekilmeye hazır olduğu istikametindeki yinelemelerinin akabinde geldi.

Twitter, bu haberin yayınlanmasının çabucak öncesinde, lisanslama işinin bir kesimi olarak toplumsal medya izleme şirketlerine sattıkları da dahil olmak üzere SpaceX ve Tesla işvereni ile her zamankinden daha fazla data paylaşmayı kabul etmişti. The Washington Post kaynaklarına nazaran, bu bilgileri Musk’a fiyatsız olarak verecekler ve bu, muhtemelen bu hafta dolmadan gerçekleşecek.

  • Elon Musk’tan Twitter’a “tehdit mektubu”

Musk’ın takımı bir müddettir, Twitter’ın karlılığını etkileyebilecek platformdaki spam ve bot aktifliğinin tam olarak anlaşılamadığında ısrar ediyor. Bilgileri istemelerinin nedeni de bu. Avukatlar Pazartesi günü, şayet bu bilgiler verilmezse muahedenin iptal edilebileceğini bildiren önemli bir açıklama yapmıştı.

Musk – Twitter cephesinde neler olmuştu?

Hatırlarsanız Musk, Nisan ayında 44 milyar doları aşan tamamı nakit bir mutabakatta pay başına 54.20 dolar ödeyerek Twitter’ı satın almayı teklif etmişti. Twitter’ın idare heyeti üyeleri, başlangıçta bu teşebbüse direndi lakin sonunda muahedeyi kabul etti.

Musk daha sonra Tesla paylarının 8,4 milyar dolarlık kısmını sattı ve kelam verdiği 21 milyar doları toplamaya çalışmak için yatırımcılardan 7,14 milyar dolar daha aldı. Tesla’nın pay senedi fiyatı o vakitten beri düşüyor, Twitter payları ise başlangıçta yükseldi ve akabinde aşağı inmeye başladı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir