Yörüngedeki uzay çöplerini toplamak için dev bir adım daha atıldı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya yörüngesindeki devasa uzay enkazı bulutunu azaltmak için yörüngesel enkaz kaldırma şirketi Astroscale ile güçlerini birleştiriyor. Bu teşebbüs, irtibat şirketi OneWeb’in telekomünikasyon ağını oluşturmaya devam etmesine yardımcı olacak.

Yeni bir basın açıklamasında Avrupa Uzay Ajansı, uzay enkazının kaldırılmasına odaklanan bir şirket olan Astroscale’in, uzay bağlantı şirketi OneWeb ile ajanstan 14,8 milyon avroluk bir yatırımla düşük Dünya yörüngesindeki uyduları yakalayacak bir uzay aracı geliştirmek için bir ESA İştirak Projesi’nde yer alacağını açıkladı. Astroscale tarafından geliştirilen ELSA-M uzay aracı, tek bir vazifede hizmet dışı bırakılan birden fazla uyduyu kaldırabilecek ve 2024’ün sonunda fırlatılacak.

Misyonları tamamlanmış uyduların yörüngeden çıkarılması, OneWeb’in ESA ile ortak Sunrise Programının bir kesimi olarak daha fazla telekomünikasyon uydusu fırlatmasının önünü açacak.

İngiltere Bilim Bakanı George Freeman ESA’nın basın açıklamasında “Esasen yörüngede olan binlerce uydunun yanı sıra her yıl binlercesinin daha fırlatılmasıyla, uzay enkazı meselesini ele almak ve artık kullanılmayan uzay araçlarını ve öteki uzay çöplerini ortadan kaldırmanın yeni yollarını bulmak, hem uydu operatörleri için enkaz hasarı maliyetini azaltmak hem de alanın inançlı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için giderek artan bir kıymet taşıyor” dedi.

OneWeb, Dünya’nın 1.200 kilometre üzerinde yörüngede dönen, planlanan 650 irtibat uydusundan 428’ini fırlatmış durumda ve hizmet dışı kalan uyduları kaldırmak, uydu programını tamamlamalarına ve öteki uzay ajansları ve şirketler için ortak bir kaynak olarak düşük Dünya yörüngesini müdafaalarına yardımcı olacak. Ayrıyeten uzay çöplüğünün kaldırılması, gelecekteki çarpışma riskinin azaltılmasına ve ağ kesintilerinin önlenmesine de yardımcı olacak. ESA ve OneWeb, daha evvel Sunrise Programının bir modülü olarak uzay telekomünikasyonu konusunda işbirliği yapmıştı ve OneWeb daha evvel bağlantı trafiğindeki değişikliklere cevap verebilecek bir “ışın atlamalı uydu” geliştirmişti.

NASA’nın söylediğine nazaran Dünya’nın yörüngesinde 27.000’den fazla enkaz bulunuyor ve tüm bu çöpler beşerler için müzik, hava durumu kestirimleri ve birbirimizle irtibat sağlayan uyduları tehdit ediyor. Uzay iktisadı büyüdükçe, misyonu sona ermiş uyduların temizlenme eforunu uygun bir halde sürdürmek, insan üretimi uzay araçları için hayati ehemmiyet taşıyacak ve Astroscale bu gayrete öncülük etmeye yardımcı olabilir…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir