İnsan kalbinin makul hücreleri kullanarak krizden sonra kendi kendini onarma potansiyeli doğrulandı

Kendini düzgünleştiren sistemler kelam konusu olduğunda, kendisiyle ilgilenebilen bir vücuda sahip olduğumuz için şanslı sayılabiliriz. Bilim insanları, bir kalp krizinden sonra kalbin kendini onarma formunu de uzun vakittir araştırıyorlar. Bu araştırmalarda, daha tesirli kardiyovasküler tedavilerin oluşturulmasını sağlayabilecek bilgilerin bulunması amaçlanıyor.

Yeni bir araştırmada da, bedenin bağışıklık yansısının ve bağışıklık sisteminin bir modülü olan lenfatik sistemin, bir krizin kardiyak kasına ziyan vermesinin akabinde kalbin kendini onarma yeteneğinde kritik olduğu bulundu. Makrofajlar, yani bakterileri ortadan kaldırabilen yahut yararlı iltihaplanma reaksiyonları üretebilen özel hücreler tarafından gerçekleştirilen işlevin bulunması çalışma için çok değerliydi.

Bu makrofajlar, kalp krizinden sonra olay yerinde birinci karşılık verenler olarak VEGFC ismi verilen makul bir protein cinsini özgür bırakır. Araştırmacılar, makrofajların yahut bağışıklık hücrelerinin yaralı ya da meyyit dokuyu “yemek” için krizin akabinde süratle kalbe yöneldiğini ve yeni lenfatik kılcal damarların gelişimini tetikleyerek güzelleşmeye yardımcı olan vasküler endotelyal büyüme faktörü C (VEGFC) ürettiğini keşfettiler.

Makrofajların kıymetli bir rol oynadığı, efferositoz olarak bilinen bir süreç olan kalbin kendini tamir edebilmesi için ölen hücrelerin temizlenmesi gerekir. Bilim insanları, hakikat tip VEGFC üreten makrofajların, laboratuvar hücrelerinde ve hayvanlarda süreci inceleyerek uygun bir tamir işini nasıl gerçekleştirdiğini de açıklıyorlar.

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi patoloğu Edward Thorp, “artık aşmamız gereken bir sonraki zorluk, kalp tamiratı sürecini hızlandırmak için VEGFC’yi uygulamak yahut bu makrofajları daha fazla VEGFC’yi indüklemek için koakste etmektir” dedi.

Gelecekteki düzenlenecek çalışmalar, ziyanlı makrofajların sayısını düşürerek, hatta ortadan kaldırarak, başarılı bir güzelleşme bahtını artırırken, kalpteki yararlı makrofajların sayısını güzelleştirmenin yollarına odaklanabilir.

Araştırmanın bulguları Journal of Clinical Investigation üzerinde yayınlandı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir