Yüzlerce kuşu dağa çıkartıp tabiata saldılar, sonuçları şaşırtan oldu

Dünyanın dört bir yanındaki sıcaklıklar dramatik bir halde değişirken, yabanî hayat çoklukla uygun habitatları bulmak için yer değiştirmeye zorlanıyor ve bilim insanları, yeni bir mesken bulmaya çalışırken kaç cinsin uğraş edebileceğini bulmak için çok çalışıyorlar.

Daha yüksek yerlere giden hayvanlar, daha düşük sıcaklıklarla ve daha ince, oksijen açısından güçlü hava nedeniyle nefes alma zorluğu olmak üzere iki meseleyle karşı karşıya.

Bu sorunun boyutunu öğrenmek isteyen araştırmacılar, bir küme Anna sinek kuşunu (Calypte anna), olağan ömür alanlarının yaklaşık 1.200 metre üzerinde bir bölgeye saldı. Değişik bir formda, sinek kuşlarının metabolizma suratları, havada asılı kaldıkça azaldı. Ayrıyeten, muhtemelen daha fazla oksijene muhtaçlık duymaları nedeniyle daha az verimlilikle ve daha kısa mühletler boyunca uçtular.

Gelecekteki sıcaklıklar daha yüksek olabilir, fakat şimdilik daha soğuk olan yükseklikler sinek kuşunun uyku nizamları üzerinde ürpertici bir tesire sahip. Kuşlar uyuduklarında, daha sık bir formda bir çeşit küçük kış uykusuna girdiler ve bu da metabolizmalarını ortalama yüzde 37 oranında düşürdü.

Çalışmanın ardındaki takım, en azından sinek kuşlarının durumunda, daha yüksek bir yere gitmenin değerli bir zorluk teşkil edeceğini ortaya çıkarttıklarını düşünüyor.

Yayınlanan makalede araştırmacılar, “sonuçlarımız, daha düşük oksijen mevcudiyeti ve düşük hava basıncının, bilhassa de uzun vadeli iklime alışma devri çok az yahut hiç yoksa, yükselen sıcaklıkların bir sonucu olarak yüksek yerlere çıkan sinek kuşları için üstesinden gelinmesi güç zorluklar olabileceğini gösteriyor” diyor.

Bu kuşlar, artan sıcaklıklara reaksiyon olarak esasen konutlarını taşımak zorundalar ve şu anda 10 – 2.800 metre ortasındaki yüksekliklerde bulunabiliyor. Bu, epey geniş bir sıcaklık aralığını kapsıyor, fakat araştırma grubu bir üst hudut olup olmadığını bulmaya çalışıyordu.

Bu çalışma için, mevcut yükseklik aralığının her yerinden 26 sinekkuşu taşındı ve hepsi ahenk sağlamak için yaklaşık olarak tıpkı ölçüde çaba etti. Lakin bu çalışma, daha yüksek rakımlardan gelenlerin, oksijenin bedende daha yeterli dolaşabilmesini sağlamak için daha büyük kalplere sahip olma eğiliminde olduğunu buldu.

Araştırmacılar, oksijen tüketimini izlerken kuşların yemesini sağlamak için şurupla doldurulmuş huniler de dahil olmak üzere, sinek kuşlarının uyku düzeylerini ve metabolizma suratını ölçmek için çeşitli metotlar kullandılar.

Metabolik suratın bir diğer göstergesi olan uyku sırasında karbondioksit üretimi de kaydedildi. Sinek kuşları, gecenin en az yüzde 87,5’ini uyuşukluk yahut güç tasarrufu sağlayan küçük kış uykusu durumunda geçirdi, bu oran olağanda yüzde 70’ti. Tekrar, sinek kuşlarının hangi yükseklikten geldiğine bakılmadan, burada bir tutarlılık görülüyordu.

Connecticut Üniversitesi ekolojisti Austin Spence, mevzu hakkında “Bu, sıcak yahut soğuk bir yerden gelseler bile, harika soğuk olduğunda torpor kullandıkları manasına geliyor” diyor.

Çalışma muharrirleri ayrıyeten, gelecekteki çalışmaların ve modellerin, çeşitlerin yer değiştirmesi için bir tetikleyici olarak sıcaklığa bakmaması gerektiğini söylüyor. Araştırma, Journal of Experimental Biology’de yayınlandı…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir