Hubble’ın 32 yıl boyunca yaptığı tüm çekimler birleşti, ortaya işte bu muhteşem imaj çıktı

NASA geçtiğimiz günlerde Hubble müşahedelerinin 32’inci yılını kutladı. Uzay teleskobu 1990 yılında uzaya fırlatılmıştı. Fırlatılmasından bu yana 1,4 milyondan fazla müşahedesi tamamladı. Casey Handmer isimli bir fizikçi ise, kısa mühlet önce tüm bu müşahedeleri tek bir nefes kesici görünümde birleştirdi.

Handmer, imgeyi Nisan ayında Twitter’da paylaştı. Başlangıçta dört modül halinde paylaşılan bu görüntülere daha sonra, Hubble müşahedelerinin tamamının birbirine bağlı olduğu öbür bir tweet eklendi.

Bu imajın kesinlikle baş döndürücü olduğunu ve gökyüzünün muazzam boyutunu gösterdiğini söyleyebiliriz. Hatta Handmer, Hubble’ın gökyüzünü düşündüğünüz kadar gözlemlemeyi bile başaramadığını belirtiyor.

Handmer, Twitter’da “Hubble’ın görüş alanı 202 yay saniyesidir” dedi. Bu yüzden de gökyüzünü tamamen kaplamanın yaklaşık 3,2 milyon müşahede gerektireceğini beliriyor. İmajları birleştirdiği sırada 1,4 milyondan fazla Hubble müşahedesi tamamlanmıştı.

Ancak Hubble 1,4 milyondan fazla müşahede yapmış olsa da, birçok vakit bir alanı birden çok kez gözlemlediğinden dolayı gökyüzünün yarısını gözlemlemeyi başarmış değil. Hubble’ın gerçekte ne kadar gördüğünü merak eden Handmer, Astropy.org’dan bilgileri alarak bir imajda derlemeye başladı. Toplamda, Hubble’ın şu ana kadar gökyüzünün sadece yüzde 0,8’ini gördüğünü söylüyor.

Bunun en büyük sebeplerini açıklayan Handmer, birtakım Hubble müşahedelerinin diğerlerinden daha uzun sürebildiğini belirtti. Bunun yanı sıra, kimi ilgi alımlı alanlar üzerinden tekrarlanan müşahedeler de yapılıyor. Lakin tahminen de en bedelli etken, NASA’nın Hubble’ı tüm gökyüzünü haritalayacak halde tasarlamamış olması. Hubble, kesinlikle yerlerin anlık imajlarını yakalamak için tasarlandı.

Lakin gayesi gökyüzünü haritalamak olmasa da, Hubble’ın 32 yılda yaptığı çekimlerin bir ortaya getirilmesinin katiyetle etkileyici bir imaj olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir