Zoom’a Dişli Rakip: Facebook Messenger Rooms

Covid-19 pandemisi nedeniyle evden çalışılan dönemlerde görüntülü grup görüşmesi programları toplantılar için vazgeçilmez unsurlardan oldu. Tam da bu dönemde yıldızı en çok parlayan program ise Zoom olarak kayıtlara geçti.

Peki ortada büyük bir pasta olur da Facebook geride durur mu? Tabii ki hayır!

Tıpkı Snapchat‘i Instagram ile bitirmeye çalıştığı gibi şimdi de Zoom‘u, Messenger Rooms ile bitirmeyi deneyecek.

Messenger Rooms

Messenger Rooms ile sınırsız görüşme imkânı
Toplamda 50 kişiye kadar katılımcıya izin veren Messenger Rooms, herhangi bir zaman sınırlaması da koymuyor. İşte Zoom‘dan ayrıldığı temele nokta da bu!

Ayrıca; Messenger Rooms’u kullanabilmek için Facebook hesabınızın olması da gerekmiyor. Bir oda oluşturulduğunda, herkes internet tarayıcıları aracılığıyla görüşmeye katılabiliyor.

Odayı kuran kişiye katılımcılardan istediklerini görüşmeden çıkarma yetkisi de veren Messenger Rooms, diğer Facebook hizmetlerinde olduğu gibi yine verilerinizi toparlayabilecek. Amaç ise hizmet kalitesini iyileştirmek. En azından Facebook böyle söylüyor!

Facebook’a ait diğer uygulamalardan da katılım sağlanabilecek

Facebook, önümüzdeki günlerde insanların Instagram, WhatsApp ve Portal üzerinden de Messenger Rooms sohbetleri oluşturabilmeleri ve bu sohbetlere katılabilmeleri için de yeni özellikler sunacağını açıkladı.

Messenger Rooms üzerinden davet edilen kişiler hiçbir uygulama indirmeden telefondan veya bilgisayar üzerinden sohbete katılabilecek ve Messenger uygulaması olanlar arka planlar ve farklı efektler başta olmak üzere birçok AR filtresine erişebilecek.

Derya Matraş neler söyledi?

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş: “Koronavirüs salgınından en çok etkilenen bölgelerde, Messenger ve WhatsApp üzerinden yapılan sesli ve görüntülü aramaların geçtiğimiz sene bu zamanlara göre iki kat artış gösterdiğini gördük.Toplulukların ve bu topluluklarla bağlantıda kalmanın öneminin de bir kez daha farkına vardığımız bu zor zamanlar, bizi de platformlarımızda ne gibi yenilikler yapabileceğimizi düşünmeye itti. Umuyoruz ki, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bu günlerde insanlar Messenger Rooms üzerinden aileleri, arkadaşları ve toplulukları ile iletişimde kalmaya ve eğlenmeye devam edebilir ve AR filtreleri, oyunlar ve ekran paylaşma gibi özellikler sayesinde keyifli vakit geçirebilirler.”

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir