82 yıl evvel mühürlendi; MS 8113 yılına kadar da bir daha açılmayacak: Medeniyet Kripti’nin şaşırtan kıssası…

Medeniyet Mahzenmezarı (Kripti) 82 yıl evvel mühürlendi. MS 8113 yılına kadar da bir daha açılmayacak.

Dr. Thornwell Jacobs, 1940 yılında eski Mısır’ı incelerken, eski uygarlıklar hakkında ne kadar az gerçek bilginin hayatta kaldığına şaşırdı. Eski Mısır’daki ömürle ilgili neredeyse tüm bilgimizin yalnızca birkaç kaynaktan geldiğini fark etti: Piramitler ve antik Asur’da bulunan birkaç yazılı tablet…

Bu durumdan rahatsız olan Jacobs, gelecekteki uygarlıkların çalışması için nasıl yaşadığımıza dair kayıtlar bırakmanın faydalı olacağına, hatta bunun bizim “arkeolojik görevimiz” olduğuna karar verdi. Daha sonra birinci sefer kullanmaya başlayacağı bir terim olan birinci çağdaş vakit kapsülünü tasarladı.

1936’da Dr. Thornwell Jacobs, Scientific American mecmuasının Kasım 1936 sayısında yer alan bir makalede, gelecekte yaşayanlar için Dünya’da ömrün nasıl olduğuna dair kalıcı bir kayıt – bir vakit kapsülü – oluşturma planını anlattı. Bu muazzam misyonda kendisine yardımcı olmak için Dr. Jacobs, çok taraflı tecrübeye sahip bir bilim adamı olan Thomas K. Peters’ın yardımını istedi. Kript üzerindeki çalışmalar 1937 yılının Ağustos ayında başladı ve Haziran 1940’a kadar devam etti. Bu otuz üç aylık mühlet boyunca, şaşırtan ölçüde bilgi toplandı: Son 6.000 yılın 72.000 ayında edinilen bilgi birikimi…

Kriptteki öğelerin ansiklopedik envanteri, bir yüzme havuzu büyüklüğündeki odada, 640.000 sayfadan fazla mikro sinemaya alınmış malzeme, yüzlerce haber sineması ve kayıt, bir dizi Lincoln günlüğü, bir Donald Duck bebeği ve binlerce öbür öğeyi içeriyor.

Kript, Oglethorpe Üniversitesi’nin bodrumunda saklanıyor

Bizimle bu hazineyi bulan şahıslar ortasında büyük olasılıkla bir lisan pürüzü olacağını da hesaba katmıştı Jacobs. Bu nedenle kripti bulanlara İngilizce öğretmek için tasarlanmış bir aygıt da bulunuyor. Elle çalıştırılan aygıt, objelerin fotoğraflarını ve bu objenin İngilizce olarak yazılmış ismini gösteriyordu. Fonograftaki bir ses birebir anda ismi yüksek sesle söylüyordu.

Vakit kapsülünün açılış tarihi MS 8113 olarak belirlendi. Jacobs, bu fikri düşündüğü 1936’da Mısır takviminin oluşturulmasından bu yana 6.177 yıl geçtiğini söyledi. Bu kapsülü açanın kendi günleri ile Eski Mısırlılar ortasındaki orta noktayı bir an için görmesini istedi.

Bu fikri oluşturmasından dört yıl sonra, Dünya Savaşı başlarken binlerce yıl sonra tekrar bulunması için mühürlendi. Lakin insanlığın uzun ömürlülüğüne dair optimist görüş, Jacobs’un mahzende bıraktığı notla tam bir tezat oluşturuyordu: “Dünya, medeniyetimizi sonsuza dek gömmekle uğraşıyor ve burada, bu mahzende bunu size bırakıyoruz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir