Metaverse’de önemli hatalar işleyen bireyler, gerçek dünyadaki cezalarla cezalandırılmalı mı?

Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka bakanı Omar Sultan Al Olama, Davos’taki Dünya Ekonomik forumunda bir izleyiciye, metaverse’de önemli kabahatler işleyen şahısların gerçek dünyadaki cezai sonuçlarla cezalandırılması gerektiğine inandığını söyledi.

CNBC’den Sam Shead’in bir makalesine nazaran, bakan bunu insanların zihinsel sıhhatini korumak için gerekli bir tedbir olarak görüyor: “Sana WhatsApp’tan bir yazı gönderirsem, bu yalnızca bir yazıdır, değil mi? Sizi korkutabilir lakin bir dereceye kadar TSSB (travma sonrası gerilim bozukluğu – PTSD) geçireceğiniz anılar yaratmaz. Lakin şayet metaverse’e girersem ve gelecekte bahsettiğimiz gerçekçi bir dünyaysa ve ben seni (orada) hakikaten öldürürsem ve sen bunu görürsen… aslında sizi dünya çapında agresif bir formda zorlamanız gereken muhakkak bir uç noktaya götürüyor zira herkes kimi şeylerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu açıklama başlangıçta çok mantıklı gözükse de, birkaç farklı sorun bulunuyor. Öncelikle, TSSB’nin yaşanması için tıbbi olarak belirlenmiş bir hudut yok. Birtakım şahıslar yalnızca duydukları bir haber ile TSSB yaşayabilirken, kimi şahıslar, bakanın da söylediği üzere, birinin mevtini görmeleri ile TSSB yaşayabiliyor.

Lakin, tahminen de daha değerlisi, metaverse’ün ne kadar gelişmiş olursa olsun bir bilgisayar yazılımı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani, nitekim içinde kaybolabileceğiniz ve kendinizi nitekim oradaymış üzere hissedebileceğiniz bir VR ortamı yaratılsa bile, bir cinayetin yaşanabilmesi için birilerinin bu cinayeti yazılıma kodlaması gerekiyor. Şayet cinayet yahut saldırma aksiyonları yazılıma kodlanmazsa, avatarlarınızın bu türlü bir aksiyon gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır.

Natürel ki gerçek bir harika yapay zeka ve gerçek bir sanal cihan yaratılarak insanların her şeyi yapmasına müsaade verecek bir sistem kurulması uzak gelecekte mümkün olabilir fakat en azından metaverse, geliştirici firmaların müsaade verdikleri yeteneklerle hudutlu olacak…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir