Alternatif akım (AC) nedir, Hakikat akım (DC) nedir? Ne farkları var; hangisi daha yeterli?

1880’lerde Edison’un hakikat akımı (DC) ile Tesla’nın alternatif akımı (AC) ortasında tarihi bir savaş yaşanıyordu. Bu AC ve DC gayreti, dünyaya güç sağlamak için hangi çeşit akımın kullanılacağına karar verdi. Sonunda Tesla’nın AC’si, Edison’un AC’yi itibarsızlaştırmaya yönelik acımasız atılımlarına karşın galip geldi.

Bu olaylar gerçekleşmeden evvel, DC o sırada beşerler tarafından üretebilen tek akımdı. Kolaydı, gereğince yetenekliydi ve sanayi standardıydı.

Doğru akım (DC) nedir?

DC yahut hakikat akım, elektrik yükünün sadece bir istikamette aktığı akım çeşididir. Hakikat akım, temel olarak güneş panelleri ve sabit mıknatıslı motorlar üzere DC jeneratörlerinden sağlanır. Ayrıyeten AA ve AAA üzere pillerde de saklanabilir. Bir telefon şarj aygıtına takılı bir köprü doğrultucu üzere doğrultucularla AC’den dönüştürülebilir.

Piller sadece tek istikamette akan akımları depolayabilir. Bu, tüm klasik pillerin alternatif akımı değil, sadece gerçek akımı depolayabileceği manasına gelir. Yani, telefon, dizüstü bilgisayar, kablosuz kulaklık yahut kamera üzere hangi aygıtların DC kullandığını kolay kolay ayırt edebilirsiniz. Şayet bir aygıt bir pil kullanıyorsa DC ile çalışıyordur.

Alternatif akım (AC) nedir?

Alternatif Akım ise elektrik yükünün ileri geri aktığı akım cinsidir. Bu, vaktin yarısında akımın müspet olduğu ve vaktin yarısının negatif olduğu manasına gelir.

Alternatif akımlar, buhar türbinleri, yel değirmenleri ve yanmalı motorlar üzere mekanik jeneratörler aracılığıyla üretilir. Ayrıyeten taşınabilir pil yedeklerinizdeki yahut pil jeneratörlerinizdeki invertör üzere doğrultucu bileşenler aracılığıyla DC’den alternatif akım sağlamak da mümkündür. AC’nin daima değişen polaritesi nedeniyle, alternatif akımı muvaffakiyetle depolayan bir pil şimdi üretilmiş değil.

Alternatif akım, santrallerden konutunuza güç iletimi için tercih edilen akımdır. Meskeninize gelen dağıtım sınırlarından rastgele bir düzeltme yapılmadığı için konutunuzun içindeki tüm elektrik prizleri AC ile çalışır. Bu, bir elektrik prizine takılan tüm aygıtların (çamaşır makinesi, blender, buzdolabı) AC kullandığı manasına gelir.

AC ve DC ortasında ne fark var?

Anlaşılabileceği üzere AC ve DC, iki farklı akım çeşididir. DC tek taraflı akım sağlarken, AC ise dönüşümlü olarak ileri geri akım tarafları ortasında geçiş yapar.

Bir DC’nin sabit tek taraflı akışı, elektroniklere güç sağlamak ve pillerde güç depolamak için uygun sabit elektrik sağlar. DC’nin dezavantajı ise uzun aralıklarda güç transferlerinin verimsiz olmasıdır.

DC, düşük voltajlarda (volt) yüksek akımlarla (amper) üretildi. Yüksek akımların yavaş bir biçimde (düşük basınç yahut voltaj nedeniyle) aktarılması, iletim kablolarında çok fazla güç harcayan ısının birikmesine sebep olur. Bu yüzden iletim kablolarının ısıyı dağıtmak için daha kalın olması gerekir. Hasebiyle, elektrik sağlayıcıların enerjiyi aktarmanın daha uygun bir yolunu bulması gerekiyordu.

Çözüm, daha fazla güç aktarırken birebir vakitte ısı oluşumunu engellemek için yüksek voltajlarda daha küçük ölçülerde akım aktarmaktı. AC’nin en gerekli olduğu yer de burası oluyor. AC’deki elektronların alternatif istikametli akışı, mıknatısların bir alternatörde çalışması için güçlü elektromanyetizma üretmesine müsaade verir. Güç santralleri, bir alternatör ile düşük voltajlardaki yüksek akımları, yüksek voltajlardaki düşük akımlara kolay kolay dönüştürebilir.

AC ve DC, çağdaş dünyayı oluşturan akımlardır. AC, uzun aralıklı güç transferleri ve güce aç fabrikalara güç sağlamak için kullanılır. DC, telefonlar, kameralar ve bilgisayarlar üzere elektroniklere güç sağlamak için kullanılır.

Hangisi daha düzgün? AC mi, DC mi?

Akımlar ortasındaki savaşı AC kazanmış olsa da, bu galibiyet DC’den daha yeterli olduğu manasına gelmez. AC, meskenlerde, fabrikalarda ve başka kuruluşlarda uzun aralı güç transferleri ve yüksek güç uygulamaları için kullanılmaya daha uygundur. Buna karşılık DC, pillerde güç depolamak ve daha düşük güç isteyen elektronik aygıtlarda kullanılmak için çok daha uygundur.

Kısacası, AC ve DC’yi karşılaştırmamamız gerekiyor. Her iki akımın da kendine nazaran artıları ve eksileri vardır ve biri başkasından daha yeterli değildir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir