Dev oyunların gerisindeki isim Hideo Kojima’dan Xbox kullanıcılarına büyük müjde

Kojima Productions’ın bir sonraki büyük oyun projesi Xbox’a özel olarak gelecek. Hideo Kojima’nın geliştirme takımı, Xbox Game Studios ile paydaşlık kurarak bir biçimde bulut teknolojisini ağır bir biçimde kullanacak bir oyun geliştirmeyi hedefliyor.

Hideo Kojima, projeyi Xbox Bethesda duyurularında açıkladı ve şu anda oyuna bağlı bir isim yahut çıkış tarihi bulunmamasına karşın oyunun geliştirmenin çok erken basamaklarında olduğunu doğruladı.

Ancak görünen o ki, Kojima hayranlarının kıymetsiz olmayan bir kısmı duyurudan o kadar da heyecanlanmadı. Jon Cartwright’ın viral bir tweet’i, Kojima’nın Xbox’a özel oyununu iptal etmek için bir Change.org dilekçesini gündeme getirdi.

Dilekçenin açıklaması, “Kojima’nın sadık hayranlarına ihanet ettiğini” belirtiyor ve “açgözlülük ile kör olduğunu” ekliyor. Lakin metin aslında empati kurabileceğimiz bir nokta ile bitiyor: “Herkesin oyun akışı için gereğince yeterli interneti yok. Herkesin yeni bir konsol satın almak yahut yeni bir bilgisayar kurmak için kâfi parası yok.

Şu anda özetlenen anlatıların dışında Kojima’nın bir sonraki projesi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Xbox Game Studios ile paydaşlık ve “daha evvel hiç görülmemiş bir konsept” sunmak için bulut tabanlı teknolojilerin kullanılması, elimizdeki bilgilerin tamamını oluşturuyor.

Konsept, Death Stranding‘in oyuncuların öbür oyunculara yardım etmek için yapılar ve istasyonlar inşa etmesine müsaade veren kolay fakat sağlam çevrimiçi özelliklerinden en azından biraz daha argümanlı üzere gözüküyor. O oyun da, PS5 ve PS4 konsollarına özeldi ve sonrasında PC’ye de geldi.

PlayStation’dan Xbox’a yapılan geçişin birtakım oyuncuları mutsuz edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Lakin Xbox konsollarının ve Microsoft’un güçlü Azure sunucularının, Kojima Productions’ın şu anda üzerinde çalıştığı bu argümanlı projenin muhtaçlığı olan altyapıyı çok daha düzgün sağlayacağından da neredeyse emin olabiliriz.

Duyurunun akabinde, Kojima Productions’ın resmi Twitter hesabı, geliştiricinin hala “PlayStation ile çok âlâ bir iştirake sahip olduğunu” tweet’ledi. Kojima’nın bir sonraki projesinin Xbox’a özel olduğu açıklanmış olsa bile, muhtemelen takımının PlayStation platformlarındaki varlığını sona ermeyecek.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir