Apple’dan sürpriz şarj girişi kararı!

Akıllı telefonlardaki şarj tartışmaları yıllardır devam ediyor. Dünyanın önde gelen cep telefonlarından iPhone’un üreticisi Apple her vakit yeni bir tartışma yaratmayı başarıyor.

Kutulardan şarj başlığını çıkartan Apple, yıllardır Type-C şarj girişine geçmemek için direniyor. Apple, yeni kuşak Mac’ler ve iPad’lerde Type-C girişini kullanıyor lakin söz konusu şirketin altın yumurtlayan tavuğu iPhone olunca bu adım atılmıyor.

2012’de lightning kablosuna geçen Apple, tezlere nazaran Avrupa Birliği’nin getirdiği şarj girişi regülasyonlarından kaçmak için farklı bir prosedüre başvuracak.

AB ülkelerinde satılan tüm telefonlarda USB-C portunun bulunması kaidesi getirildi. Ülkeler atıkların önüne geçmek istiyor. Apple ise telefondan şarj girişini büsbütün çıkartmayı hedefliyor. Böylelikle bütün Apple telefonları kablosuz bir formda şarj olacak hale getirecek.

Type-C ilişki maliyeti micro USB ve lightning kablosuna nazaran daha fazla. Daha büyük bir girişe sahip bu tasarım üretim bandında yeni düzenleme manasına geliyor.

Şayet bu adım atılırsa kutulardan şarj başlığıyla birlikte kablosunu da kaldıracak olan Apple, kullanıcılara kablosuz şarj istasyonu da satacak.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir