Apple’ın gizemli otonom arabası Apple Car

Tesla Autopilot yazılım mühendisi Christopher “CJ” Moore, geçtiğimiz yıl Apple’ın sır üzere sakladığı Apple Car araba projesine katılmak için Tesla’yı terk etmişti. Ve artık bu kıymetli isim, yeni yazılım lideri olarak Orlando, Florida merkezli bir lidar şirketi olan Luminar’a katılmak için Apple’dan ayrıldığını duyurdu. Moore, Apple’da yalnızca yedi ay çalıştı.

Moore, otonom araçların etraflarını görmesine yardımcı olan lazer sensörlerini yapan Luminar’a katılan öteki önde gelen şirketlerden bir küme üst seviye yönetici ortasında yer alıyor. Fakat Apple’dan ayrılması, teknoloji devinin Project Titan olarak da bilinen otonom elektrikli otomobil üretimi uğraşında yetenekleri elinde tutma uğraşının bir öteki göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Luminar CEO’su Austin Russell yaptığı açıklamada, “Vizyonumuzu gerçekleştirmek ve nakliyeciliğin geleceğini sunmak için kendi alanlarında dünyanın en yeterli başkanlarını cezbediyoruz” dedi. Apple ise şimdi husus hakkında yorum yapmış değil.

Bu işten ayrılma, Apple’ın son birkaç yılda çok sayıda değişikliğe uğrayan araba kısmı için en son sarsıntı olarak kabul edilebilir. Geçtiğimiz yıl, projenin yöneticisi Doug Field Ford’a katılmak için Apple’dan ayrılmış ve sonra araba üreticisinin elektrikli ve otonom araçlar için yeni oluşturulan Model E kısmında dijital sistemlerden sorumlu olmuştu. Adobe’nin CTO’su olarak misyon yapan ve daha sonra Apple’ın Watch kısmını yöneten Kevin Lynch, Field’ın yerine atandı.

Birkaç hafta sonra, Kasım 2021’de Moore, daha evvel mühendislik lider yardımcısı olarak misyon yapan, Tesla’dan gelen öbür bir isim olan Stuart Bowers‘a rapor vererek kendi kendine sürüş yazılımı üzerinde çalışmak üzere Apple’a katıldı.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir