Web 3.0 ve kararları beşerler yerine yapay zeka verecek

Günümüzün trend kesimlerini inceleyerek, bu dalların geleceğine ışık tutacak kapsamlı raporlar hazırlayan GOOINN, yaptığı araştırma ile web 3.0 ile birlikte dijital pazarlama dünyasının geleceğini tüm taraflarıyla ortaya koydu. Web 3.0 ile anahtar sözlere daha az odaklanılacak, bunun yerine kullanıcıların gereksinim ve sorgularını anlayan multimedya içeriğini ön plana çıkacak uygulamalar hayata geçirilecek.

GOOINN tarafından yapılan ve kapsamlı bir formda raporlanan “Web 3.0’ın Dijital Pazarlama Üzerine Etkisi” bahisli araştırmada; yeni kuşak web 3.0 bütünleşik sistemi ile “Yakınımdaki” sorgularında azalma meydana gelecek ve coğrafik pozisyon ile davranış bilgileri otomatik olarak pahalandırılacak. Böylece kullanıcıların ilgi alanlarına uyan sonuçlar sunulacak. Sesli aramaların artacağının da belirtiği raporda, kullanıcılar dijital asistanları daha fazla kullanmaya başlayacak ve uzun spesifik sorguların optimize edilmesi kıymetli bir hale gelecek. Buna örnek olarak “Diyabet” olarak genel bir arama yerine “Şeker hastası olduğumu nasıl anlarım?” üzere spesifik bir sorunun aranması gösterilebilir.

Kararları insanların yerine yapay zeka verecek

Web 3.0’daki en değerli trend, makine tahsili ve yapay zeka algoritmalarının yaygınlaşması olacak. Bu durumda insanların karar vermelerinin yerini alacak olan sistem, farkına varılmadan günlük yaşantılarda kendilerine yer edinmeye başlayacak. Açıklanan GOOINN raporunda yeni teknolojilerin insan hayatındaki en kolay vazifeleri iyileştireceğine vurgu yapılarak şöyle denildi;

“Yeni jenerasyon sistemler hayat kurtaran iddia ve hareketler yaratacak kadar güçlü bir duruma geldiler. Günümüzde yaşama biçimimizi kökünden değiştirmeye başlayan makine tahsili ve yapay zeka teknolojileri merkezi olmayan bilgi yapılarının üzerine inşa edildiğinde çok büyük ölçülerde bilgilere ulaşabilir hale gelecek. Hudut Bilişim (edge computing) bilgilerin her yerden sürece gücüne müsaade vererek büyük bir çığır açacak. Web 2.0 beraberinde getirdiği toplumsal ağlar, bulut bilişim ve mobil teknolojinin tesiriyle insan hayatında derin değişikliklere yol açmıştır. Web 3.0’ün ise büyük bir toplumsal değişim yaratacağı bir gerçektir. Yapay zekanın işgücü piyasalarını büsbütün değiştireceği, merkeziyetsizliliğin tüm toplumları yine yapılandıracağı ve hudut bilişimin üstün bilgisayarların her yerden sürece gücüne müsaade vereceği öngörülmektedir. Dağıtılmış defter, dijital cüzdanlar, akıllı mukaveleler ve NFT’ler üzere blok zincir teknolojilerinin bileşenleri tarafından yönlendirilmektedir. Bilhassa toplumsal medya blok zincir tahlilleri, içerik oluşturucuların içeriklerini basmasına, satmasına ve bunun için ödeme almasına müsaade verecektir. Web 3.0, blockchain uygulamaları ve NFT’ler, Metaverse’in gerçek dünya ile entegrasyonunu sağlayan ortacılar olacaktır.”

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir