NASA’nın yeni James Webb uzay teleskobu, uzaydaki birinci kazasını yaşadı

NASA’nın yeni ve en güçlü uzay teleskobu James Webb‘e, Mayıs ayının sonunda beklenenden daha büyük bir mikrometeoroid çarptığı ve teleskobun 18 ana ayna modülünden birinde tespit edilebilir bir hasara neden olduğu açıklandı. Çarpmanın yarattığı görsel bozulmayı görev kümesinin düzeltmesi gerekecek lakin NASA, teleskobun hala tüm misyon muhtaçlıklarını aşan bir seviyede performans gösterdiğini söylüyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), ajansın kozmosun en uzak noktalarına bakmak ve vakit içinde geriye dönerek Büyük Patlama’dan acilen sonra oluşan yıldızları ve galaksileri görmek için tasarlanmış, inanılmaz derecede güçlü yeni jenerasyon uzay teleskobu. Yapılması 20 yıldan fazla sürdü ve NASA’ya yaklaşık 10 milyar dolara mal oldu. 2021 yılının başında uzaya fırlatıldı ve Dünya’dan yaklaşık olarak 1,6 milyon kilometre uzaktaki sonuncu amacına ulaşmadan önce son derece karmaşık bir açılma sürecinden geçti.

Normalde mühendisler şayet uzaydan gelecek bir etkiden evvelce haber olunmuşsa, JWST’nin ayna ve aygıtlarını hareket ettirerek çarpışmadan kaçınabiliyorlar. Burada sorun, micrometeoroidin bir yağmurun kısmı olmamasıydı. NASA bu çarpmayı “kaçınılması mümkün olmayan bir tesadüf” olarak nitelendirdi. JWST yılları boyunca yalnız başına uzayda duracağından dolayı, NASA mühendisleri aygıtı son derece sağlam inşa ettiler. Zira çok uzakta olduğundan dolayı, alçak Dünya yörüngesindeki Hubble Uzay Teleskobu üzere tamirat geçiremiyor.

Çarpmanın JWST’nin operasyonunu etkilemediği görülüyor. Şu anda son ayarların yapılma kademesinde olduğu teleskobun birinci resmi imajlarını 12 Temmuz’da Dünya’ya göndermesi bekleniyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir