Bilim insanları canlı insan derisine sahip ve kendi kedine güzelleşebilen robotik bir parmak geliştirdi

Hayal gücümüzün yapıtı olan ve distopik bir geleceğe ışık tutan beyaz perdenin kıymetli yapıtlarından Terminator’ü izlemeyeniniz yoktur. Ve artık Terminator gerçeğe bir adım daha yakın üzere görünüyor

Tokyo Ünivesitesi’ndeki araştırmacılar Arnold Schwarzenegger‘in cyborg suikastçısına çok benzeyen, canlı insan derisiyle kaplı robotik parmak geliştirdiler. Bu robotik parmak büsbütün canlı insan derisiyle kaplanmış ve kendi kendine güzelleşebiliyor.

Laboratuvar şartlarında üretilen bu cilt, robotik parmağın bükülmesine dayanacak kadar güçlü ve esnek olurken, birebir vakitte daha da farklı olanı kendi kendine iyileştirebilme yeteneğine sahip. Araştırma takımından canlı bileşenlere sahip makineler de yapan bir MIT mühendisi olan Ritu Raman, “Bu çok değişik bir çalışma ve alanda ileriye gerçek atılan kıymetli bir adım” derken, “Biyolojik gereçler ilgi alımlı zira dinamik olarak etraflarını algılayıp ahenk sağlayabiliyorlar” biçimine konuşuyor.

Bu çalışma, gelecekte faal hayatta yer alması beklenen robotların canlı deri ile birlikte “gerçek bir insan” üzere görünmesini sağlayabilir. Yani izlediğimiz o bilim kurgu sinemaları, çok yakında gerçek olabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir