Cep telefonu şarj aygıtları, prize takılı bırakıldığında ne kadar elektrik tüketiyor?

Daha evvelki yazılıramızda, bir şarj aygıtının, kullanılmasa bile prize takılı halde bırakıldığında elektrik tüketmeye devam ettiğinden bahsetmiştik. Bu tip aygıtlara genel olarak vampir aygıtlar ismi veriliyor. ABD Güç Bilgi Yönetimi’nden alınan bilgilere nazaran, Amerika Birleşik Devletleri’nde kümülatif olarak vampir aygıtlar, yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık ekstra bir güç tüketimine yol açıyor.

Ve kuşkusuz, bu mevzuda en çok baş karıştıran aygıtlar cep telefonu şarj aygıtları oluyor. Neredeyse her konutta en az 3 cep telefonu var ve bu telefonların şarj aletleri, ekseriyetle daima prize takılı olarak bekliyor. Pekala lakin bir telefon şarj aygıtı, prize takılı olarak bırakıldığında ne kadar elektrik tüketiyor?

Tekrar ABD Güç Bakanlığı’nın sağladığı bilgiye nazaran cep telefonu şarj aygıtları, telefon ilişkisi kesildikten sonra prize takılı bırakıldığında 0,26 watt güç tüketmeye devam ediyor. Telefon şarj edilirken ise bu sayı 2,24 watt oluyor. Natürel ki bu sayılar, şarj aygıtının gücüne ya da şarj ettiğiniz telefonun batarya kapasitesine nazaran ufak da olsa değişim gösterecektir.

Farklı kaynaklar tarafından yapılan ölçümlere nazaran cep telefonu şarj aygıtları ne kadar güç harcıyor?

Fişte takılı bırakılan cep telefonu şarj kabloları öbür elektronik aletlere nazaran daha az elektrik tüketse de kalıcı olarak takılı bir şarj kablosunun yıllık maliyeti iki avronun biraz altında. Fakat aslında şarj aygıtını daima prizde bırakmak önerilen bir durum değil. Zira bilhassa şarj aygıtınız arızalıysa süratle çok ısınabilir ve yangın tehlikesi oluşturabilir.

  • British Gas’ın hesaplamasına nazaran telefon şarj aygıtı 1.26 sterlin harcıyor.
  • Berkeley Lab’ın testine nazaran, boş modda cep telefonu şarj aygıtları yaklaşık 0,26 watt ve dizüstü bilgisayar şarj aygıtları 4,42 watt tüketiyor.
  • İnternette bir güç ölçerle yapılan testte ise yepyeni bir Apple iPhone (iPhone 11 ile birlikte gelen 5W’lık bir şarj cihazı) şarj aygıtı kullanılmış.
  • Ve kestirim edildiği üzere akıllı telefon şarj aygıtı telefonu şarj etmese de güç tüketiyor, bu sayı ise ayda 135W, yılda 1.5KW’ın biraz üzerine denk geliyor. Türkiye sayılarına nazaran yılda aşağı üst 2 liraya mal oluyor.

Ortalama bir Amerikalı, elektrik maliyetlerine yılda yaklaşık 1.444 dolar harcıyor. Bunun yaklaşık yüzde 14’ü vampir aygıtlara ilişkin. Diğer bir deyişle, kullanım halinde olmayan şarj aygıtları ya da kapalı bir televizyon üzere farklı aygıtlar, fişten çekilmeleri durumunda elektrik faturalarında yıllık yüzde 14 düşüş sağlayabilir.

İngiltere’de British Gas Araştırması ise, konutların vampir aygıtları kapatarak yılda ortalam 147 sterlin (2980 TL) tasarruf edebileceğini söylüyor. Burada bahsedilen aygıtlar bekleme modundayken bile güç tüketen elektronik aygıtlar. İngiliz ETS ise ülkede konutlarda tüketilen elektriğin %9 ila %16’sının, bekleme modundayken aygıtlara güç sağlamak için kullanıldığını hesaplamış. British Gas’ın hesaplamasına nazaran beklemede bırakılan oyun konsolları ortalama 12.17 sterlin, bilgisayarlar ise 11.22 sterline mal oluyor. Bu hesaplamaya nazaran mikrodalga 16,37, çamaşır makinesi 4.73, yazıcı 3.81 sterlin tüketiyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir