Yeni başlayanlar için “Oyuncu Sözlüğü”

Konsol ve bilgisayar oyunlarını herkes sever. Lakin ya oyun içinde kullanılan tabirler? Bilhassa dışarıdan bakıldığında oyuncuların kullandığı kimi tabirler epeyce anlamsız gelebilir. Yeni başlayanlar için vakit zaman can sıkıcı olan bu durumlar için PlayStation, “Oyuncu Sözlüğü“ çıkardı.

Oyun içi tabirler artık bilinmez değil!

Şayet oyun dünyasına hakim değilseniz, oyuncu arkadaşlarınızın muhabbetlerini anlamamanız epeyce olağan. Her oyunda farklı tabirler, durumlar ve karakterler sizleri bekliyor olacak. Bu durum oyuna yeni başlayanlar için korkutucu bir hâl alabilir.

Bu sorunu farkeden PlayStation, oyuna yeni başlayanlar için jargonu öğretecek yeni bir kelamlık ortaya koydu. Şirket yeni kelamlık ile oyuna yeni başlayanların ya da başlamak isteyenlerin meselelerine deva olmak amacında.

Kelamlık, oyunlara özel 100’den fazla söz, söz öbeği ve kısaltmayı içerisinde barındırıyor. Alfabetik bir sıralamaya sahip olan kelamlık yeni başlayanların yanı sıra oyun dünyasına aşine bireylerin de işine yarayacaktır.

“Hit Box”, “Judder” ve “I-Frames” üzere tabirlerin manalarını içerisinde barındıran kelamlık “gank” ve “noob” üzere oyun içerisinde çok kullanılan sözlere de açıklık getiriyor. Ayrıyeten “GPU”, “K/D” ve “OP” üzere kısaltmalar oyun içerisinde kullanılan kısaltmalar da yeniden bu sözlükte kendisine yer bulmuş.

Günümüzde birçok oyun çeşidi var. Bu oyunlar ise çeşitlerine nazaran birtakım kısaltılmış isimlendirmelere sahip. Playstation’ın sözlüğünde bu oyun kısaltmalarına yer verilmiş durumda. Bundan bu türlü “ARPG”, “CRPG” ve “JRPG” ortasındaki farkları bu sözlükten öğrenebileceksiniz.

PlayStation‘un bu türlü bir teşebbüste bulunması epey hoş. Her ne kadar bu kelamlık içeriğinde birtakım söz ve kısaltma açıklamaları yer almasa da ilerleyen kademelerde sözlüğün kapsamının genişletilmesini bekliyoruz. Sözlüğün şimdilik yalnızca İngilizce olduğunu da hatırlatalım.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir