COVID-19’dan bile daha berbat: Bir yılda 9 milyon insan, işte bu yüzden ölüyor…

Kirlilik, bilhassa de hava kirliliği, büyük bir global katil olmaya devam ediyor. Yayınlanan yeni bir rapor, kirliliğin 2019 yılında dünya genelinde 9 milyon erken mevte katkıda bulunduğunu söylüyor. Bu son sayılar, yakın geçmişteki yıllık iddialardan farklı değil ve araştırmanın muharrirleri, bu müddet zarfında kirleticilerin yeterli bilinen ziyanını azaltmak için çok az şey yapıldığından yakınıyor.

Kirlilik, kirletici çeşidi, mühlet ve maruz kalma yoluna bağlı olarak değişebilse de, her türlü akut ve kronik sıhhat riskine sebep olabiliyor. Bilhassa hava kirliliğinin şiddetli astım atakları, kalp krizi üzere kardiyovasküler rahatsızlıklar ve akciğer kanseri üzere yavaş gelişen sıhhat sıkıntıları riskini artırdığı biliniyor. Hamilelik sırasında hava kirliliğine yüksek seviyede maruz kalma erken doğum ve öbür komplikasyonların talihini artırabileceğinden, bu riskler bir sonraki jenerasyona de aktarılabiliyor.

The Lancet Planetary Health’de yayınlanan bulgular, Lancet Kirlilik ve Sıhhat Komitesi tarafından yürütülen 2017 raporunun bir güncellemesi olarak sunuldu. Yeni çalışma, sadece 2019’daki kirlilikle ilgili vefatları kestirim etmekle kalmıyor, birebir vakitte son 20 yılda farklı kirlilik çeşitlerinin neden olduğu bağlı vefatları de takip ediyor.

Rapora nazaran, hava kirliliği 2019’da 6 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Genele bakıldığında ise, 2019’da kirliliğe atfedilen 9 milyon mevt yaşandı. Bu, o yıl yaşanan her altı mevtten yaklaşık birini oluşturuyor. karşılaştırmak için belirtelim; COVID-19 salgının birinci gününden bugüne kadar bildirilen toplam mevt sayısı 6,3 milyon düzeyinde…

Lakin bu vefatlar global olarak eşit biçimde hissedilmedi ve %90’dan fazlası düşük-orta gelirli ülkelerde yaşandı. Lancet Kirlilik ve Sıhhat Kurulu eş lideri baş müellif Richard Fuller, Lancet’ten yaptığı açıklamada “kirliliğin sıhhat üzerindeki tesirleri çok büyük olmaya devam ediyor ve düşük ve orta gelirli ülkeler bu yükün altında eziliyor. Büyük sıhhat, toplumsal ve ekonomik tesirlerine karşın, kirliliğin önlenmesi milletlerarası kalkınma gündeminde büyük ölçüde göz arkası ediliyor” dedi…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir