Netflix’in, hizmete uzun müddettir abone olanları elinde tutmakta zorlandığı ortaya çıktı

The Information’ın haberine nazaran, uzun müddettir Netflix abonesi olanların aboneliklerini iptal etme oranı hayli yüksek. Haber kaynağı tarafından incelenen datalar, 2022’nin birinci çeyreğindeki iptallerin yüzde 13’ünün üç yıldan uzun müddettir hizmette olan abonelerden oluştuğunu gösteriyor.

The Information, bu bilgileri, akış aboneliklerini anonim olarak paylaşan 5 milyon şahıstan data toplayan bir analitik firması olan Antenna’dan aldığını söylüyor. Datalar, genel iptallerin son beş çeyrekteki 2,5 milyon iptale nazaran artarak son çeyrekte 3,6 milyon bireye ulaştığını gösteriyor.

The Information, genel olarak iptallerin sayısı artarken, yeni kullanıcıların bunların daha küçük bir kısmını oluşturduğunu bildiriyor ve bu da Netflix’in kullanıcıları daha uzun mühlet tutmakta zorlandığının bir diğer göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. 2021’in ikinci çeyreğinde, iptallerin yüzde 70’ini platforma bir yıldan daha kısa bir müddet için abone olan şahıslar oluştururken, uzun periyodik aboneler yüzde 6’sını oluşturuyordu. Son çeyrekte ise iptallerin yüzde 60’ı yeni aboneler tarafından yapıldı.

Yıllar boyunca yapılan tüm fiyat artışlarından sonra, Hulu üzere başka hizmetlerden daha ucuz, reklam takviyeli planlarla karşılaştırıldığında, Netflix’in fiyatının varsayılan abonelik aralığının dışına çıktığı ve “üye olduğumu bile unuttum” aralığının dışında kaldığı söylenebilir.

Netflix, 2022’ye güçlü bir başlangıç yaptı. Birinci çeyrekte, akış devi 200.000 abone kaybı ile 10 yıldan beri birinci defa abone kaybettiğini belirtti. Ayrıyeten Netflix, 2022’nin ikinci çeyreğinde 2 milyon daha abone kaybetmeyi bekliyor. Hizmet, şu anda ABD ve Kanada’da toplam 74,58 milyon aboneye sahip.

Netflix’in dalgalanan abone sayısını etkileyen bir dizi farklı faktör bulunuyor. Mart ayında Netflix, Ukrayna’daki savaşı nedeniyle Rusya’daki hizmetlerini askıya aldı ve ülkedeki yaklaşık bir milyon aboneyi kaybetti. Daha sonra tüm abonelik katmanlarında fiyatı yükselterek dünya genelinde reaksiyon topladı.

Global olarak fiyatlarının çok yükseldiği ve platformun çalışanlara bu yıl içinde daha ucuz, reklam dayanaklı bir plan başlatmayı planladığını söylediği düşünülürse, önümüzdeki yıl içinde Netflix’te kimi değişiklikler göreceğimize emin olabiliriz.

Paylaşılan şifreler konusunu da daha önemli bir biçimde ele alan hizmet, şu anda Şili, Kosta Rika ve Peru’da abonelerin hizmeti konutlarının dışında kullanan herkes için daha düşük bir fiyata “alt hesaplar” eklemesine imkan tanıyan bir özelliği test ediyor. Netflix ayrıyeten canlı yayın dayanağı üzerinde de çalışıyor. Bu değişikliklerin Disney Plus üzere dişli rakiplerine karşı kâfi olup olmayacağını ise vakit gösterecek.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir