Desteklenmeyen PC’ye Kurulan Windows 11, Filigranla İşaretlenecek!

Microsoft’un, desteklenmeyen bilgisayarlara Windows 11 kuranları uyarmak için yeni teknikler denediğini zati biliyoruz. Ve artık, bu usullerin neler olabileceğini de öğrenmiş olabiliriz. Windows 11’in en son test sürümlerinde, ayarlar uygulamasının açılışında bir ikazın gösterildiği bildiriliyor. Daha berbatı ise, üstteki ekran imgesinde de görebileceğiniz üzere, masaüstü duvar kağıdının sağ alt kısmına yerleştirilecek bir filigran olacak üzere görünüyor.

Test derlemesi desteklenmeyen donanımda çalıştığında masaüstü filigranında “sistem ihtiyaçları karşılanmadı” sözü gözüküyor. Bunu, Windows’ta işletim sistemini etkinleştirmediyseniz görünen yarı saydam filigrana benzetmek mümkün. Ama o kadar bariz olmaması kelam konusu.

Microsoft’un bu masaüstü duvar kağıdı ikazını geniş çapta etkinleştirmeyi planlayıp planlamadığı şimdi aşikâr değil. Yazılım üreticisi geçtiğimiz günlerde, Windows 11’de yayım sürümüne ulaşmayabilecek yeni eklemeleri test edeceğini açıklamıştı. Yeniden de bu yeni ikazlar, Microsoft’un Windows 11’in desteklenmeyen donanımlarda nasıl göründüğünü değiştirmek istediğinin bir işareti olarak yorumlanabilir.

Microsoft’un Windows 11 için en az donanım ihtiyaçları, bilhassa işletim sistemi konusunda resmi olarak sadece Intel 8. Kuşak Coffee Lake yahut Zen+ ve Zen 2 CPU’ları ve üstünü desteklediği için tartışmalara sebep olmaya devam ediyor. Bu karar, milyonlarca bilgisayarı geride bıraktı, lakin bu kısıtlamayı aşmanın ve Windows 11’i yüklemenin çeşitli yolları bulunuyor. Artık bu süreksiz tahlili kullanan herkes, Windows 11’in gelecekteki güncellemelerinde bu ikazları görmeye başlayabilir.

Microsoft geçmişte Windows’un etkinleştirilmemiş sürümleri için emsal ikazlar kullandı ve karanlık mod, şahsileştirme ayarları ve temalar üzere özelliklerin bir sistem etkinleştirilene kadar değiştirilmesini kısıtladı. Şirket, rastgele bir özellik kısıtlaması deniyor üzere görünmüyor ve ikazlar, en azından şimdilik, açılır pencereler yahut bildirimler yerine daha farklı bir yaklaşıma sahip.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir