Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC, çip külfetini aşmak için yeni bir planı devreye sokuyor

Dünyanın en değerli çip üreticilerinden biri olan TSMC, Singapur hükümetiyle ülkede bir fabrika açma planlarını tartışıyor.

TSMC, Apple’ın A-serisi ve M-serisi işlemcilerinin yanı sıra AMD işlemcilerini üretmesiyle tanınıyor. Teknoloji devi ayrıyeten, ekran kartları ve güç yönetimi için de çipler üretiyor. Son dönemde yaşanan tedarik sorunları, son iki çeyrekte Apple’a zati 6 milyar dolara mal oldu ve bu ölçü 8 milyar dolara kadar çıkabilir.

Bir Wall Street Journal haberine göre, teorideki Singapur tesisi bu kritik çiplerden daha fazlasını üreterek zahmetin giderilmesine yardımcı olacak. TSMC, bildirilene göre 7 ve 28 nanometre ortasında çip üreten üretim çizgilerinin ne kadar uygulanabilir olacağını araştırıyor. Bu çipler, arabalar, akıllı telefonlar ve öbür aygıtlar tarafından halihazırda kullanılan eski üretim teknolojisine dayanıyor.

Yeni tesis şu anda görüşme basamağında ve artık katılaşmış değil.

TSMC’nin öteki bir ülkede yeni bir fabrika kurmak için başka sebepleri de var. Öncelikle, Çin ile giderek karmaşıklaşan münasebetinden bağımsız olarak ve üretimini tek bir ülkeye bağlamadan daha kolay çalışmasını sağlayabilir. Ayrıyeten şirket, ABD’de de altı yeni tesis kurmayı planlıyor. Singapur’da bir tesis kurulması, şirketin küresel olarak çeşitlenmesine yardımcı olacaktır ve yaşayabileceği lokal sıkıntılara karşı ek bir savunma oluşturacaktır. Ayrıyeten bu ülkelerdeki yetenekli isimleri de kendine çekmesini kolaylaştırması beklenebilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir