Elon Musk’ın dev roketi Starship’in yeni bir prototipi, fabrikadan çıktı ve gün ışığında işte bu türlü görüntülendi

Texas’taki SpaceX fabrikasından yeni bir Starship prototipinin çıktığını en son gördüğümüzden bu yana dokuz ay geçti. Ve artık S24 olarak isimlendirilen bitmemiş roket, yeterlilik testi için fabrikadan çıktı. Fakat Elon Musk liderliğindeki şirketin bu roketi test için dahi olsa fırlatabilmek için hala düzenleyici onayına muhtaçlığı bulunuyor.

Prototip S24’ün çıkışı, SpaceX’in şirketin kurucusu ve CEO’su Musk’ın kelam verdiği üzere, büsbütün bitmiş bir Starship roketinin birinci yörüngesel uçuş testini bu yıl içinde gerçekleştirme yolunda olduğunun potansiyel bir işareti olarak görülüyor. SpaceX 2022’de 12 Starship fırlatması planlamıştı. Yılın yarısı bitti ve bu plan şu anda çok optimist görünüyor.

Elon Muski haberi Twitter üzerinden şu tweet’le verdi:

Starship, kargo ve yolcuları Dünya yörüngesine, Ay’a ve Mars’a taşımak için tasarlandı. Musk gemiyi “Güneş Sistemi boyunca çalışacak bir taşıma düzeneği” olarak ” olarak tanımlıyor. Birinci etapta, NASA mukavelesine nazaran, Ay’a astronot indirebilme yeteneğine sahip olması gerekli. Uzay ajansı 2025 yılına kadar Ay yüzeyine astronot indirmek istiyor, bu da SpaceX’in çok çalışması gerektiği manasına geliyor. Büsbütün bitmiş bir Starship roketinin uçtuğu şimdi görülemedi.

Starship prototipi S24’ün ansızın ortaya çıkması bu nedenle olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor. Bitmemiş ünite, SpaceX fabrikasından ayrıldı ve bir test alanına nakledildi. NASASpaceflight’ın YouTube kanalında yayınlanan bir görüntü, yeni roketi gösteriyor. Görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir