Google Haritalar’a sürpriz yenilikler geliyor: Artık bunları da görebileceksiniz…

Google Haritalar, iPhone ve Android akıllı telefon kullanıcıları için bu yaz dış yerleri keşfetmeyi daha inançlı hale getirecek yeni bir güncelleme sunuyor. Artık uygulamayı telefonunuzda kullanırken dışarıda nelerin inançlı olduğu (ya da olmadığı) konusunda rehberliğin yanı sıra lokal bölgenizin Hava Kalitesi İndeksini görme seçeneğine sahip olacaksınız.

Veriler, ABD’deki Etraf Müdafaa Ajansı ve özel hava kalitesi sensörlerinden oluşan bir ağ olan PurpleAir üzere devlet kurumlarından toplanıyor ve toplanan bilgiden daha lokal seviyede mevcut hava kalitesi haritası oluşturuluyor.

Bu yeni hava kalitesi bilgisine erişmek için Google Haritalar uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşedeki karelerden oluşan katmanlar simgesine dokunarak sağ altta Hava kalitesi’ni seçmeniz kâfi.

Şu anda datalar sırf ABD, Avustralya ve Hindistan’ın birtakım bölgeleri için mevcut, lakin vakitle öbür bölgeler için de takviyenin eklenmesi bekleniyor. ABD’de yaşayanlar, Google Nest hoparlörleri ve Google Nest hub ekranlarındaki mahallî PurpleAir bilgilerine de erişebilecek.

Google, Haritalar’a orman yangın datalarını de ekleyecek

Google Haritalar’daki Hava Kalitesi katmanının çabucak yanında Orman Yangınları katmanı yer alıyor. Bu katmanın faal edilmesi ile (şimdilik) ABD’deki Ulusal Kurumlar Ortası İtfaiye Merkezi’nden ve öteki bölgelerdeki kurumlardan alınan bilgileri kullanarak yakındaki faal yangınlar hakkında detaylı bilgi verilecek.

Henüz bu özellikler olması gerektiği kadar ayrıntılı değil ve bu yüzden dışarı çıkacakların hala kendi tedbirlerini alması öneriliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.